Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Mobile Glue and Stain Bench - Wood
Science Education
A science education product.
A science education product.
Diversified Spaces™ Mobile Glue and Stain Bench - Wood provides functional space for gluing and staining. Solid maple framing. Top and edges are covered with a grey, powder-coated galvanized steel.
Diversified Spaces™ Planning and Layout Bench
Science Education
A science education product.
A science education product.
To store layouts, paper, pens.
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Leg Brace and Stretcher Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Oak Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Forward Vision I Workstation with Door Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Allows four students to work at a single station. Diversified Spaces™™ Forward Vision I Workstation with Door Cabinet has unique design which provides enough space to store four stools under the workstation.
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: 34 in. Height
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1 in. Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 34 in. |
Diversified Spaces™ Four-Book Compartment Oak Table with Solid Epoxy Top: Leg Brace Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Oak Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Options Available | Leg brace |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Top Style | 1 in. Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
Diversified Spaces™ Canvas Door Display Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
This unique storage cabinet offers plenty of storage space without losing any display area
Diversified Spaces™ Chart and Paper Storage
Science Education
A science education product.
A science education product.
Drawers are big enough to hold large flat objects, each with a maximum weight limit of 100 lbs. The three shelves (two adjustable) allow storage of over-sized items
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 48 x 60, Epoxy
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 48 x 60 in. epoxy top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 48 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 121.92 cm |
| Length (English) | 48 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 121.92 cm |
| Weight (English) | 274 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Epoxy |
| Weight (Metric) | 124.28 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 42 x 60, Epoxy
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 42 x 60 in. epoxy top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 106.68 cm |
| Weight (English) | 246 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Epoxy |
| Weight (Metric) | 111.58 kg |
Diversified Spaces™ A-Frame Table, 42 x 60, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 42 x 60 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 106.68 cm |
| Weight (English) | 176 lb. |
| No. of Doors | None |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 79.83 kg |
Diversified Spaces™ Forward Vision III Workstation with Door/Drawer Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Durable lab table designed to be used by two students. Diversified Spaces™™ Forward Vision III Workstation with Door/Drawer Cabinet is constructed of solid oak and oak veneers.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Workstation |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Dimensions (D x W x H) | 91.4 x 172.7 x 91.4 cm (36 x 68 x 36 in.) |
Diversified Spaces™ Instructor Desk with Sink
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Complete demonstration center constructed of solid oak, oak hardwood and oak veneers.
| Top Style | Black Phenolic Resin (1 in.) |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Dimensions (D x W x H) | Sink: 25.4 x 35.5 x 15.2 cm |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Maple Top: Leg Brace and Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed from select northern maple, maximum length laminated strips, and finished with sealer and multiple coats of lacquer. Diversified Spaces™ Maple Tables with Maple Tops are used in four-station workbenches, wall benches, and heavy-duty workbenc
| Includes | Leg Brace, UL-rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Maple |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |