Desks and Tables
Filtered Search Results
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 48 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 48 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 48 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 121.92 cm |
| Length (English) | 48 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 121.92 cm |
| Weight (English) | 182 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 82.55 kg |
Diversified Spaces™ Enclosed Mobile Demo Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of maple plywood with a chemical resistant, earth-friendly UV finish. Rolls easily on locking, swivel casters
Diversified Spaces™ Instructor Desk without Sink
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Complete demonstration center constructed of solid oak, oak hardwood and oak veneers.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Instructor Desk |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Dimensions (D x W x H) | 76.2 x 152.4 x 91.4 cm (30 x 60 x 36 in.) |
Diversified Spaces™ Side Desk for Instructor Desk
Science Education
A science education product.
A science education product.
Attaches to 5 ft. and 8 ft. instructor desks.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Side Desk |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Finish | Chemical resistant UV |
| Dimensions (D x W x H) | 76.2 x 121.9 x 76.2 cm (30 x 48 x 30 in.) |
Diversified Spaces™ Forward Vision II Workstation
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for safe, secure classroom use and constructed of chemical resistant phenolic resin.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Workstation |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Surface Coating | Solid phenolic resin top |
| Dimensions (D x W x H) | 116.84 x 223.5 x 91.44 cm (46 x 88 x 36 in.) |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace, Stretcher and Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace, Stretcher and UL rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Maple Table with Solid Epoxy Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with gas and other heat producting processes. Diversified Spaces™ Maple Table with Solid Epoxy Top is impervious to normal laboratory chemicals, heat and moisture.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Maple |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Maple |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1 in. Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
Diversified Spaces™ Fab-Lab Workbench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fab-Lab Workbench with High Pressure Black Laminate Top
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Fab Lab Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Adjustable | No |
| Top Style | High Pressure Laminate |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Table |
| Thickness (English) | 1.25 in. |
| Frame Material | Metal |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Base Material | Metal |
Diversified Spaces™ 8-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced table that provides a fully equipped science center for eight students. Diversified Spaces™™ 8-Station Service Center contains a solid epoxy resin sink with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 4 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 8 |
| No. of Doors | 4 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Electrical Cutout, Box, Duplex Receptacle, and Cover Plate Only |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Solid Phenolic Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Includes | Leg Brace, Stretcher, Caster |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above and with low temperature use |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Electrical Option: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Maple Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Constructed from select northern maple, maximum length laminated strips, and finished with sealer and multiple coats of lacquer. Diversified Spaces™ Maple Tables with Maple Tops are used in four-station workbenches, wall benches, and heavy-duty workbenc
| Includes | Leg Brace, Stretcher, Caster |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Maple |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with ChemGuard Top: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Oak Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |