Benchtop Protectors
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
Cytiva Whatman™ Benchkote Surface Protector Pads
Minimize mess and contamination during spills. Whatman™ Benchkote material has a high-quality, smooth, absorbent lab paper layer that soaks up liquid spills. A second laminated polyethylene layer prevents flow-through to the working surface.
Current Technologies Bio-Screen™ Biohazard Wipes, Liners, and Rolls
Low-linting, white, absorbent wipes bonded to an orange plastic backing
| Color | White and Orange |
|---|---|
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Used for cleaning up small or large spills, to wipe pipets, probes, slide prep devices, and to pop caps from blood and specimen tubes. Wipes and Liners are non-sterile and not intended for use on patients. |
Fisherbrand™ Absorbent Underpads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Quickly absorb liquids and keep spills from spreading
| Width (English) | 20 in. |
|---|---|
| Product Type | Absorbent Underpad |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Quickly absorb liquids and keep spills from spreading |
| Width (Metric) | 510 mm |
| Absorbancy | 750 mL/m2 |
Cytiva Whatman™ Benchkote™ Surface Protector Rolls
Coated with an impermeable layer of polyethylene that prevents liquids from reaching benchtops. Whatman™ Benchkote™ Surface Protectors are suitable for saturation with disinfectant.
| Width (English) | 164 ft. |
|---|---|
| Product Type | Surface Protector |
| Quantity | Each |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Suitable for Saturation with Disinfectant |
| Width (Metric) | 50 m |
| Absorbancy | 750 mL/m2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ CleanSheets™ Polyethylene Bench/Drawer Liner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Find a variety of uses for these polyethylene bench/drawer liners, such as sink liners or titration backgrounds.
| Description | Polyethylene bench/drawer liners |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.2 m |
| Product Type | Bench/Drawer Liner |
| No. per Case | 2 |
| Length (English) | 50 ft. |
| Material | Polyethylene |
| No. per Pack | 1 |
Alkali Scientific Bench Pad Absorbent, Diaper Style, Absorb 500 mL, 17 x 24", 50/pk
Designed with our unique absorbency technology, pads wick liquid away from the body and disperse wetness, so your area stays dry.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Alkali Scientific Bench Pad Absorbent, Diaper Style, 23 x 36 ", 150/cs
Designed with our unique absorbency technology, pads wick liquid away from the body and disperse wetness, so your area stays dry.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Andwin Scientific ABSORBET BENCH UNDER PADS
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Absorbent Underpads have a three-layer, cushioned construction that is breathable yet absorbent enough. This product is ideal for hospital and laboratory use. The top sheet is made with soft white spunbound polypropylene, while its back sheet has
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thomas Scientific Absorbent Bench Underpad, Bench pads, 16.5 x 23 in./42 x 58cm., 300 per pack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Absorbs up to 500ml per pad. Filled with 100% fluffed cellulose. Blue polyethylene liner.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bel-Art™ SP Scienceware™ LabMat™ Bench Liners
Simplify cleanup and safeguard work surfaces from stains, spills and wear. Bel Art™ SP Scienceware™ LabMat™ Bench Liners can be rolled up and discard after contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 20 in. |
| Product Type | Bench Protector |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Simplify cleanup and safeguard work surfaces from stains, spills and wear |
| Width (Metric) | 508 mm |
| Absorbancy | 400 mL/m2 |
| Thickness | 9 mm (0.036 in.) |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Lab Mat |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Protects drawers, shelves, and benches from chemicals, spills, and dirt |
| Width (Metric) | 762 mm |
Cole-Parmer Bytac D1069324 Surface Protector,FEP, White, Vinyl 25" x 15' roll
Bytac is a pressure sensitive FEP film that is inert to most chemicals. These easy-to-use adhesive surface protectors are ideal for benchtops, tables, fume hoods, and work surfaces. Use to prevent corrosion and absorption of toxic or radioactive chemicals. The FEP film comes with a vinyl or aluminum backing. Choose vinyl backing for temperatures up to 200°>F (93°>C). Aluminum backing withstands temperatures up to 360°>F (182°>C) and provides a nonstick surface when used in ovens. Both types of surface protectors are easy to cut. Pressure-sensitive adhesive holds surface protectors in place—just remove paper backing and apply. Five yards/roll.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Andwin Scientific LAB SOAKERS 20X150 ROLLS CS/2
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Nalgene Standard Versi-Dry Paper Lab Soaker Roll is able to absorb 750 mL per square meter. This product features a skid-resistant waterproof chemical-resistant polyethylene backing that allows easier spill containment. The soaker can also be utilized as a tray drawer or shelf liner or to wipe up spills. This measures 20 inch wide x 150 foot long. It is sold in a case of 2.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thomas Scientific Absorbent Liner, 20" x 300', 1 Roll
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects surfaces and absorbs liquids Protect benchtops, floors and carts with this highly absorbent cover. Keeps spills from spreading. Cushions the surface while absorbing liquids. Backing is waterproof and resistant to most chemicals. Made of highly absorbent three-ply tissue with a polypropylene backing. Unique Features Economical Absorbs spills Retains liquids Soft and durable Can be cut to size EZROLL Absorbent Liner Dispenser Rack Fits any roll up to 26" width and 20" diameter. Mount on any secure surface. Heavy duty steel cnstruction. Fits perfectly with Jaece Absorbent Liner Rolls.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Research Products International Corp Labmat Protective Covering, 20 Inches Wide x 50 Feet Long per Roll
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Labmat simplifies clean-up and protects surfaces from stains and spills. Flexible polyethylene film backing prevents solutions from soaking through. The highly absorbent top surface traps water, dyes, corrosive chemicals and radioactive solutions. The entire sheet can be curled up and discarded after contamination. Rolls are easily cut with scissors while roll is retained in dispenser.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More