PCR Supplies
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ dNTP Set, 100 mM Solutions
Thermo Scientific dNTP Set is a convenient set of 100 mM aqueous solutions of each of dATP, dCTP, dGTP and dTTP, supplied in separate vials.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | >99% |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Unlabeled |
| Concentration | 100 mM |
| For Use With (Application) | Standard PCR,High-fidelity PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Phusion High-Fidelity PCR Kit
Thermo Scientific Phusion High-Fidelity DNA polymerases set a gold standard for high performance PCR.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion High-Fidelity DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Content And Storage | • Phusion DNA Polymerase (2 U/μL) • 5X Phusion GC & HF Buffer • dNTP mix (10 mM each) • Control template (λ DNA) and DNA size standard • 1.3 kb & 10 kb primers (4 μM each) • 50 mM MgCl2 solution and DMSO Store at –20°C. |
| Fidelity (vs. Taq) | 52X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | High-Fidelity PCR Kit |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | No |
| Overhang | Blunt |
| For Use With (Application) | Standard PCR,High-fidelity PCR |
Thermo Scientific™ Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR
The Thermo Scientific Maxima First Strand cDNA Synthesis Kit for RT-qPCR, available with or without dsDNase, is a convenient system optimized for cDNA synthesis in two-step quantitative RT-PCR (RT-qPCR) applications.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Real Time PCR (qPCR) |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit
Thermo Scientific RevertAid First Strand cDNA Synthesis Kit is a complete system for efficient synthesis of first strand cDNA from RNA templates.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | • RevertAid Reverse Transcriptase |
| Reverse Transcriptase | RevertAid |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| For Use With (Application) | RT-PCR |
| Format | Kit |
| Size (Final Product) | Up to 13 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 60 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Yes |
| Optimal Reaction Temperature | 42°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Thermo Scientific™ Taq DNA Polymerase, recombinant (5 U/μL)
Thermo Scientific Taq DNA Polymerase is a highly thermostable DNA polymerase from the thermophilic bacterium Thermus aquaticus.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Taq DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | Low |
| Fidelity (vs. Taq) | 1X |
| Reaction Format | Separate Components |
| Product Type | Taq DNA Polymerase (Recombinant) |
| Reaction Speed | Standard |
| Hot Start | No |
| Overhang | 3'-A |
| Concentration | 5 U/μL |
| For Use With (Application) | Standard PCR |
Thermo Scientific™ Maxima H Minus Reverse Transcriptase (200 U/μL)
Thermo Scientific Maxima H Minus Reverse Transcriptase (RT) was developed through in vitro evolution of M-MuLV RT. The enzyme possesses an RNA-dependent and DNA-dependent polymerase activity but lacks RNase H activity due to mutation in RNase H domain of M-MuLV RT.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Reverse Transcriptase | Maxima H Minus |
| Final Product Type | First-Strand cDNA |
| Concentration | 200 U/μL |
| Format | Stand-alone Enzyme |
| Size (Final Product) | Up to 20 kb |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 15 to 30 min. |
| Reagent Type | Reverse Transcription |
| Ribonuclease H Activity | Reduced |
| Optimal Reaction Temperature | 50°C to 55°C |
| Technique | Reverse Transcription |
| Starting Material | RNA |
Applied Biosystems™ Absolute Q™ DNA Digital PCR Master Mix (5X)
Applied Biosystems Absolute Q DNA Digital PCR Master Mix (5X) is optimized for use with the QuantStudio Absolute Q Digital PCR System and Applied Biosystems digital PCR (dPCR) assays in a simple workflow with minimal processing steps.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ PureLink™ PCR Purification Kit
The PureLink PCR Purification Kit provides a more convenient, rapid, and high-yielding purification process compared to other companies' kits.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | For better long-term performance, it is recommended to store the purification columns at 2°C to 8°C. |
| Format | Kit |
| Sample Type | PCR Products |
| Isolation Technology | Silica Spin Column |
| Run Time | 10 min. |
Thermo Scientific™ Phusion™ Plus DNA Polymerase
Thermo Scientific Phusion Plus DNA Polymerase is a hot-start, high-fidelity DNA polymerase that brings together protein fusion technology and universal primer annealing.
| Shipping Condition | Room Temp or Wet Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion Plus DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | >100X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | Separate components |
| Reaction Speed | 15 to 30 sec./kb |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Applied Biosystems™ TrueMark™ Comprehensive Microbiota Control
The TrueMark Comprehensive Microbiota Control contains a linearized multi-target plasmid pool with microbial target sequences commonly used on Custom OpenArray panels. The control has targets relevant to many microbial profiling applications, including respiratory tract, urinary tract, vaginal microbiota, and antibiotic resistance research.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry ice |
|---|---|
| Format | Tube |
| Shelf Life | 2 years |
| Product Line | TrueMark |
| Detection Method | Primer-probe |
Applied Biosystems™ TaqPath™ 1-Step Multiplex Master Mix (No ROX)
TaqPath 1-Step Multiplex Master Mix (No ROX) is a fast, single-tube, 4X RT-qPCR mix that provides for sensitive, reproducible detection of up to four different RNA/DNA targets in a single multiplex reaction.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| InhibitorToleranceSimple | High |
| For Use With (Application) | Microbial Detection,DNA Quantification,Presence/Absence |
| PCR Method | 1-step RT-qPCR |
| Multiplex Capability | Up to 4-plex |
| Detection Method | Primer-probe |
| Includes | dUTP, UNG/UDG |
| Thermostability | Not Applicable |
| Sensitivity | Down to 10 copies |
| Format | Tube |
| Passive Reference Dye | None |
| For Use With (Equipment) | QuantStudio 6 Pro or QuantStudio 7 Pro, QuantStudio 3 or 5, QuantStudio 6/QuantStudio 7 Flex, QuantStudio 12K Flex, QuantStudio Dx, ViiA 7, 7500, 7500 Fast, 7500 Fast Dx, or use a compatible real-time PCR instrument from another supplier |
| Sample Type | DNA, RNA |
| Reaction Speed | Fast or Standard |
| Target Specificity | RNA only, Both RNA and DNA |
| Product Line | TaqPath |
Invitrogen™ TaqMan™ Fast Advanced Cells-to-CT™ Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The TaqMan Fast Advanced Cells-to-Ct Kit is a complete cell lysate system designed for gene expression analysis directly from cultured cells without RNA purification.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | 2X |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Gene Expression |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible |
| PCR Method | 2-step RT-qPCR |
| Detection Method | TaqMan |
| Format | Tube |
| Product Type | Fast Advanced Cells-to-Ct Kit |
| Sample Type | Mammalian cells |
| Reaction Speed | 7 min. |
| Reagent Type | Cell Lysis |
| Purification Target | Lysate |
| Starting Material | 10-100,000 Cells |
| Product Line | Cells-to-CT |
Thermo Scientific™ dNTP Mix (25 mM each)
Thermo Scientific dNTP Mix (25 mM) contains premixed aqueous solutions of dATP, dCTP, dGTP and dTTP, each at a final concentration of 25 mM.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | >99% |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Unlabeled |
| Concentration | 25 mM |
| For Use With (Application) | Standard PCR,High-fidelity PCR,RT-PCR,Real Time PCR (qPCR) |
Thermo Scientific™ Phusion™ Plus PCR Master Mixes
Thermo Scientific Phusion Plus PCR Master Mix is a convenient, ready-to-use 2X mixture of Phusion Plus DNA Polymerase, buffer, magnesium chloride, and dNTPs.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Polymerase | Phusion Plus DNA Polymerase |
| GC-Rich PCR Performance | High |
| Fidelity (vs. Taq) | >100X |
| Size (Final Product) | 20 kb or less |
| Reaction Format | Ready to use master mix |
| Reaction Speed | 15 to 30 sec./kb |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Hot-start PCR,High-fidelity PCR |
Thermo Scientific™ Phire Tissue Direct PCR Master Mix
Thermo Scientific Phire Tissue Direct PCR Master Mix has been developed for amplification of DNA directly from a wide variety of tissues obtained from mice, human, fish, birds and insects.
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| GC-Rich PCR Performance | Medium |
| Includes Label or Dye | Yes |
| Overhang | Blunt |
| Concentration | 2X |
| For Use With (Application) | Genotyping,Hot-start PCR |
| PCR Method | Direct PCR |
| Polymerase | Phire Hot Start II DNA Polymerase |
| Reaction Format | SuperMix or Master Mix |
| Product Type | Direct PCR Master Mix |
| Sample Type | Tissue |
| Reaction Speed | Fast |
| Hot Start | Built-In Hot Start |
| Starting Material | DNA |