Human Stem Cell Lines and Cell Cultures
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (8)
- (8)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Gibco™ StemPro™ Human Adipose-Derived Stem Cells
StemPro™ Human Adipose-Derived Stem Cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MilliporeSigma™ Chemicon™ ENStem-A™ Human Neural Progenitor Cells
For use with ENStem-A Neural Freezing Medium (SCM011). MilliporeSigma™; Chemicon™ ENStem-A™ Human Neural Progenitor Cells is cultured in defined serum-free conditions.
MilliporeSigma™ Chemicon™ FibroGRO™ Xeno-Free Human Foreskin Fibroblasts
derived from normal human foreskin and have been isolated and manufactured under xeno-free conditions.
MilliporeSigma™ Chemicon™ ReNcell™ CX Human Neural Progenitor Cell Line and Culture Media Kit
contains human neural progenitor cells, optimized maintenance media and freezing media for culture of human neural stem cells.
MilliporeSigma™ Chemicon™ Human Oligodendrocyte Progenitors (OPCs)
For use with Human Oligodendrocyte Differentiation Kit (SCR600). MilliporeSigma™; Chemicon™ Human Oligodendrocyte Progenitors (OPCs) is used in expansion and spontaneous differentiation into mature oligodendrocytes.
MilliporeSigma™ Chemicon™ ReNcell™ VM Human Neural Progenitor Cell Line
an immortalized human neural progenitor cell line with the ability to readily differentiate into neurons and glial cells.
MilliporeSigma™ Human iPSC Derived Neural Progenitors
derived from induced pluripotent stem (iPS) cells generated using STEMCCA Cre-Excisable Constitutive Polycistronic (OKSM) lentivirus.
Gibco™ StemPro™ Human Adipose-Derived Stem Cell Kit
StemPro™ Human Adipose-Derived Stem Cell Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MilliporeSigma™ EndoGRO™ Human Umbilical Vein Endothelial Cells (HUVEC)
a commonly studied human cell type extracted from human neonatal umbilical cords.
MilliporeSigma™ Chemicon™ ReNcell™ CX Human Neural Progenitor Cell Line
an immortalized human neural progenitor cell line with the ability to readily differentiate into neurons and glial cells.
Invitrogen™ CD133 (Prominin-1) Recombinant Mouse Monoclonal Antibody (EMK08), Alexa Fluor™ Plus 555
Mouse Recombinant Monoclonal Antibody
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Alexa Fluor Plus 555 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | O43490 |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | CD133 (Prominin-1) |
| Gene Symbols | PROM1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Gene Alias | 4932416E19Rik; AC133; Antigen AC133; antigen AC133 homolog; antigen CD133; CD107b; CD133; CORD12; fudenine; hematopoietic stem cell antigen; hProminin; Lamp II; Lamp2; LAMP-2; Lamp-2a; Lamp-2b; Lamp-2c; LGP-96; LGP-B; Mac3; MCDR2; MSTP061; Prom; PROM1; Prom-1; prominin 1; prominin 1.s1; Prominin1; prominin-1; prominin-1.s2; prominin-like 1; prominin-like protein 1; PROML1; RP41; STGD4 |
| Gene | PROM1 |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 8842 |
| Formulation | Proprietary buffer with 0.008% Bromonitrodioxane, 0.008% Methylisothiazolone; pH 6.3-7.3 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | EMK08 |
Invitrogen™ CD133 (Prominin-1) Recombinant Mouse Monoclonal Antibody (EMK08), Alexa Fluor™ Plus 647
Mouse Recombinant Monoclonal Antibody
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Alexa Fluor Plus 647 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | O43490 |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | CD133 (Prominin-1) |
| Gene Symbols | PROM1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Gene Alias | 4932416E19Rik; AC133; Antigen AC133; antigen AC133 homolog; antigen CD133; CD107b; CD133; CORD12; fudenine; hematopoietic stem cell antigen; hProminin; Lamp II; Lamp2; LAMP-2; Lamp-2a; Lamp-2b; Lamp-2c; LGP-96; LGP-B; Mac3; MCDR2; MSTP061; Prom; PROM1; Prom-1; prominin 1; prominin 1.s1; Prominin1; prominin-1; prominin-1.s2; prominin-like 1; prominin-like protein 1; PROML1; RP41; STGD4 |
| Gene | PROM1 |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 8842 |
| Formulation | Proprietary buffer with 0.008% Bromonitrodioxane, 0.008% Methylisothiazolone; pH 6.3-7.3 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | EMK08 |
Invitrogen™ CD133 (Prominin-1) Recombinant Mouse Monoclonal Antibody (EMK08), Alexa Fluor™ Plus 488
Mouse Recombinant Monoclonal Antibody
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Alexa Fluor Plus 488 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | O43490 |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | CD133 (Prominin-1) |
| Gene Symbols | PROM1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Gene Alias | 4932416E19Rik; AC133; Antigen AC133; antigen AC133 homolog; antigen CD133; CD107b; CD133; CORD12; fudenine; hematopoietic stem cell antigen; hProminin; Lamp II; Lamp2; LAMP-2; Lamp-2a; Lamp-2b; Lamp-2c; LGP-96; LGP-B; Mac3; MCDR2; MSTP061; Prom; PROM1; Prom-1; prominin 1; prominin 1.s1; Prominin1; prominin-1; prominin-1.s2; prominin-like 1; prominin-like protein 1; PROML1; RP41; STGD4 |
| Gene | PROM1 |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 8842 |
| Formulation | Proprietary buffer with 0.008% Bromonitrodioxane, 0.008% Methylisothiazolone; pH 6.3-7.3 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | EMK08 |
MilliporeSigma™ EMD Human Epidermal Keratinocytes, Neonatal
provide an ideal serum-free culture model for the study of wound healing, toxicology, or biology when grown in our recommended medium.
Invitrogen™ CD133 (Prominin-1) Recombinant Mouse Monoclonal Antibody (EMK08)
Mouse Recombinant Monoclonal Antibody
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | O43490 |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | CD133 (Prominin-1) |
| Gene Symbols | PROM1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A/G |
| Gene Alias | 4932416E19Rik; AC133; Antigen AC133; antigen AC133 homolog; antigen CD133; CD107b; CD133; CORD12; fudenine; hematopoietic stem cell antigen; hProminin; Lamp II; Lamp2; LAMP-2; Lamp-2a; Lamp-2b; Lamp-2c; LGP-96; LGP-B; Mac3; MCDR2; MSTP061; Prom; PROM1; Prom-1; prominin 1; prominin 1.s1; Prominin1; prominin-1; prominin-1.s2; prominin-like 1; prominin-like protein 1; PROML1; RP41; STGD4 |
| Gene | PROM1 |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 8842 |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.4 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | EMK08 |