Hydrometers
- (2)
- (2)
- (3)
- (8)
- (12)
- (12)
- (46)
- (1)
- (14)
- (2)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (24)
- (2)
- (7)
- (10)
- (9)
- (6)
- (95)
- (19)
- (20)
- (14)
- (91)
- (3)
- (13)
- (5)
- (2)
- (7)
- (1)
- (13)
- (17)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (28)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (10)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (6)
- (49)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
- (2)
- (5)
- (10)
- (1)
- (22)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Safety Blue Baume (Heavy) Thermohydrometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lead and mercury free thermohydrometers.
| Certifications/Compliance | NIST |
|---|---|
| Ballast Type | Lead and Mercury Free |
Fisherbrand™ Twaddell Hydrometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with liquids heavier than water such as milk, sulfuric acid and tanning solutions.
| For Use With (Equipment) | 300mL Borosilicate Glass cylinder |
|---|---|
| For Use With (Application) | Liquids heavier than Water such as Milk, Sulfuric Acid, Tanning solutions |
Fisherbrand™ Squibb Urinometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reads accurately from 1.000 to 1.060 in 0.001 increments within ±0.002.
Fisherbrand™ Plain Form Petroleum Hydrometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
API Plain Form Petroleum Hydrometers are available in regular and ASTM™ recommended forms.
| TempofStandardization | 60°F |
|---|---|
| Length (Metric) | 152 mm |
| For Use With (Equipment) | 175mL Borosilicate Glass cylinder |
| Increments | 0.2° |
| For Use With (Application) | Petroleum products |
Fisherbrand™ Safety Blue Thermohydrometer, Celsius
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lead and mercury free
| Type | Thermo Hydrometer |
|---|---|
| Certifications/Compliance | NIST |
| For Use With (Application) | For determining the percentage by weight of sucrose |
| Ballast Type | Lead and Mercury Free |
Fisherbrand™ Safety Blue Thermohydrometer, Fahrenheit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lead and mercury free thermohydrometers.
| Certifications/Compliance | NIST |
|---|---|
| Ballast Type | Lead and Mercury Free |
Fisherbrand™ ASTM™ Specific Gravity Hydrometers for Liquids Lighter than Water
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accuracy of hydrometer meets or exceeds ASTM™ E 100 specifications.
| TempofStandardization | 60°F |
|---|
Fisherbrand™ Brix Hydrometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used to measure the concentration of sugar solutions in refineries.
| Volume (Metric) | 250 mL |
|---|---|
| For Use With (Application) | Measuring the concentration of Sugar solutions in refineries |
Fisherbrand™ Replacement Hydrometer for Squibb Urinometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Fisherbrand™ Squibb Urinometer (cat. no. 22274233).
Fisherbrand™ Replacement Hydrometer for Midget Urinometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Fisher Scientific Midget Urinometer (cat. no. 22274209).
DWK Life Sciences Kimble Chase™ Narrow Range Baume Hydrometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in a variety of graduation ranges and overall lengths
| Includes | Certificate of Traceability |
|---|---|
| Type | Narrow Range Baume Hydrometer |
| Length (Metric) | 300 mm |
| Diameter (Metric) Outside | 18 mm |
| Baume Divisions | 0.10° |
| Volume (Metric) | 500 mL |
| Diameter (Metric) Outer Stem | 5 mm |
DWK Life Sciences Kimble Chase™ Ethanol Hydrometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With dual graduations in 0 to 100% and 0 to 200 proof scales
DWK Life Sciences Kimble Chase™ Short Form High Precision Specific Gravity Hydrometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in a variety of graduation ranges and overall lengths
| Includes | Certificate of Traceability |
|---|---|
| Type | Short Form High Precision Specific Gravity Hydrometer |
| Length (Metric) | 165 mm |
| Volume (Metric) | 140 mL |
| Increments | 0.001 sp.gr. |
| Diameter (Metric) Outer Stem | 5 mm |
DWK Life Sciences Kimble Chase™ Baume/SG Dual Scale Hydrometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in a variety of graduation ranges and overall lengths
| Includes | Certificate of Traceability |
|---|---|
| Type | Specific Gravity and Baume Hydrometer |