DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (24)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (104)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Promega Maxwell™ 16 Magnetic Elution Rack
Accessories for the Maxwell(R) 16 and Maxwell(R) 16 Forensic Instruments in either SEV or LEV Configuration
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Maxwell CSC/RSC Plungers, 50/pk
Additional or replacement deck trays and plungers for the Maxwell RSC Instrument.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega MagnaBot™ II Magnetic Separation Device
The MagnaBot II Magnetic Separation Device is designed for high-throughput bioseparation using magnetic particles such as MagneSil™ Paramagnetic Particles with a 96-well PCR plate.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Wizard™ DNA Purification Resins
Used for purifying PCR-amplified double-stranded DNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
Promega MagneSil™ Genomic, Fixed-Tissue System
MagneSil™ Genomic, Fixed Tissue System provides a fast, simple technique to prepare genomic DNA from formalin-fixed, paraffin-embedded tissue.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Vac-Man™ Vacuum Manifold
For use with any Wizard™ DNA Purification System or SV Total RNA Isolation system
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wizard™ Nucleic Acid purification products |
| Quantity | 1/Ea. |
| For Use With (Application) | Simple and reliable method for rapid isolation of plasmid DNA |
Promega Vac-Man™ 96 Vacuum Manifold
The Vac-Man 96 Vacuum Manifold is designed for manual use with the Promega SV 96 and SV 9600 Systems for isolating up to 96 samples simultaneously.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega Eluator™ Vacuum Elution Device
The Eluator Vacuum Elution Device is used with PureYield Purification Systems to elute purified DNA or RNA without the need for centrifugation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega ReliaPrep™ gDNA Tissue Miniprep System
The ReliaPrep gDNA Tissue Miniprep System provides a complete, ready-to-use method for purification of gDNA from up to 25mg of tissue, a buccal swab, or a 1cm mouse tail snip, obtaining intact gDNA without the use of ethanol washes or precipitations.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Purifies genomic DNA from up to 25mg of tissue, a buccal swab or a 1cm Mouse tail snip, obtaining intact genomic DNA without the use of Ethanol washes or precipitations |
Promega Corporation Maxwell™ RSC Genomic DNA Kit
Use consistent and reliable automated genomic DNA extraction for high-quality DNA from blood, bone marrow, buccal swabs, cells, and tissues with the Maxwell™ RSC Instrument. Process multiple sample types in a single run for high-performance DNA extraction for amplification-based assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega MethylEdge™ Bisulfite Conversion System
The MethylEdge Bisulfite Conversion System provides a rapid, efficient method to perform bisulfite conversion with minimal DNA fragmentation in less than two hours.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promega MagnaBot™ Magnetic Separation Devices
Designed for high-throughput DNA purification when used with MagneSil™ paramagnetic particles
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Magnesil™ paramagnetic particles |
| Quantity | 1/Ea. |
| For Use With (Application) | High-throughput bioseparation using Magnetic particles |
Promega Alcohol Wash
Alcohol Wash for MagneSil Blood Genomic, Max Yield System (Cat.# MD1360), and MagneSil ONE, Fixed Yield Blood Genomic System (Cat.# MD1370).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Automated high-throughput DNA purification from Anti-coagulated whole Blood |
Promega Extra Columns for Selected Wizard™ Plus Systems
Eliminates many of the problems associated with standard midi-, mini- or maxi-prep procedures and provides a simple and reliable method for rapid isolation of plasmid DNA.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Column |
| For Use With (Equipment) | Wizard™ Plus system |
Promega Wizard™ SV Gel and PCR Cleanup System
The Wizard™ SV Gel and PCR Clean-Up System is designed to purify DNA fragments of 100bp-10kb from standard or low-melting agarose gels or to purify products directly from PCR or restriction digests.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Format | Spin or Vacuum |
| Product Type | System |
| For Use With (Application) | Purifies DNA from agarose gels or PCR reactions in as little as 15 min. |