Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (69)
- (5)
- (1)
- (26)
- (27)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (8)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
MP Biomedicals™ Sodium Phosphate Buffer
Sodium Phosphate Buffer is a reagent with very high buffering capacity that is widely used in molecular biology, biochemistry, and chromatography. It occurs in several forms: monobasic (NaH2PO4), dibasic (Na2HPO4), and tribasic (Na3PO4).
| Product Type | Reagents |
|---|
MilliporeSigma™ Novagen™ T7·Tag™ Antibody HRP Conjugate
Single detection reagent that eliminates need for secondary antibodies or streptavidin conjugates
MP Biomedicals™ Sodium Phosphate Buffer
Sodium Phosphate Buffer is a reagent with very high buffering capacity that is widely used in molecular biology, biochemistry, and chromatography. It occurs in several forms: monobasic (NaH2PO4), dibasic (Na2HPO4), and tribasic (Na3PO4).
| Product Type | Sodium Phosphate Buffer |
|---|
| Content And Storage | Store at +4°C. Store under nitrogen. Protect from light. |
|---|---|
| Form | Solution |
| Formulation | Water saturated Phenol |
| pH | 4.5 - 5 (Lit.) |
| Research Category | Molecular Biology |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Polyvinylpyrrolidone
Polymer used as a pharmaceutical aid, complexing agent and solubilizer
MP Biomedicals™ 3,3-Diaminobenzidine Tablets
3,3'-Diaminobenzidine is used in immunohistology and immunoblotting as a precipitating substrate for the localization of peroxidase activity. Insoluble end product is resistant to alcohol and fading, making it ideal for immunohistochemistry. Each tablet contains 5 mg of DAB.
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| CAS | 9003-98-9 |
| Form | Lyophilized |
| Formula Weight | 40000g/mol |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Deoxyribonucleic Acid, Sodium Salt, Calf Thymus
Purified DNA from calf thymus
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| CAS | 73049-39-5 |
| Form | Solid |
| Color | Off-white |
| Synonym | DNA, Calf Thymus |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ D(+)Galactosamine, Hydrochloride
Powerful inhibitor of hepatic RNA synthesis
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Carboxymethylcellulose, Sodium Salt, Low Viscosity
Substrate for cellulase
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| Form | Free-flowing Solid |
| Color | White to tan |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ β-Glucan, Saccharomyces cerevisiae
Shown to induce oxidative burst response from NR8383 cells
MilliporeSigma™ Calbiochem™ FICOLL™ 400 Reagent, Molecular Biology Grade
Separation of lymphocyte subpopulations
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 26873-85-8 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Separation of lymphocyte subpopulations |
| Formula Weight | 400000g/mol |