Miscellaneous Molecular Biology Reagents
A wide variety of reagent formulations for use in molecular biology applications.
Form
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (69)
- (5)
- (1)
- (26)
- (27)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
Concentration
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
Detection Method
- (4)
- (8)
- (6)
Molecular Weight (g/mol)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
Format
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
106
–
120
of
818
results
MilliporeSigma™ Calbiochem™ 2-Deoxy-D-glucose
Reported to reduce the incidence of doxorubicin-induced apoptosis
Invitrogen™ ATP Solution (10 mM)
This Invitrogen ribonucleotide triphosphate (rNTP) solution is a component of the MAXIscript™ Kits and is supplied in one tube containing 100 μL.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Novus Biologicals™ Tropodithietic acid Broad spectrum antibiotic
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Broad spectrum antibiotic
Novus Biologicals™ Vildagliptin anti-diabetic agent
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Vildagliptin is a potent inhibitor of dipeptidyl peptidase IV (DPP IV), an enzyme that cleaves glucagon-like peptide 1 (GLP-1) (1).
| Target | Vildagliptin anti-diabetic agent |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 4°C short term. Aliquot and store at -20°C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| CAS | 274901-16-5 |
| Form | Powder |
| Purity | >98% (HPLC); NMR (conforms) |
| Molecular Formula | C17H25N3O2 |
| Source | Synthetic |
Cobamamide, 96%, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Assay | 96% |
|---|---|
| CAS | 13870-90-1 |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Deoxyribonucleic Acid, Sodium Salt, Salmon Testes
Purified DNA from salmon testes
| Buffer | Phosphate Buffer |
|---|---|
| Content And Storage | Store at +2°C to +8°C |
| CAS | 9007-49-2 |
| Form | Solid |
| Color | Off-white |
| pH | 7.0 |
MilliporeSigma™ Novagen™ S·Tag™ rEK Purification Kit
Enables target protein release by incubation of the agarose beads with Recombinant Enterokinase (rEK)
| Form | Liquid |
|---|---|
| Product Type | DNA labeling reagents |
| Color | Clear |
| Synonym | DCA in Toluene |
| Concentration | 10% (v/v) |
| Content And Storage | Store at +4°C. Store under nitrogen. Protect from light. |
|---|---|
| Form | Solution |
| Formulation | Water saturated Phenol |
| pH | 4.5 - 5 (Lit.) |
| Research Category | Molecular Biology |
MilliporeSigma™ Novagen™ Pellet Paint™ Co-Precipitant
Compatible with most molecular biology procedures and is free of contaminating nucleic acids and nucleolytic enzymes
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Fluorescent dye-labeled |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ OmniPur™ IPTG
Inducer for β-galactosidase, an enzyme that promotes lactose utilization.
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Description | IPTG, Crystalline Powder |
| Purity | Molecular Biology Grade |