Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human Granzyme; Flex Set, Bead D9
Bead-based immunoassay capable of measuring soluble human Granzyme A in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse MIP-1α; Flex Set, Bead C7
Bead-based immunoassay for measuring mouse Macrophage Inflammatory Protein-1α (MIP-1α) in serum and cell culture supernatant samples
BD Antibody Diluent
For acetone-fixed, frozen tissue sections and formalin-fixed, paraffin-embedded tissue sections
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human CD178 (FASL); Flex Set, Bead C6
For detecting soluble human Fas Ligand in serum, plasma, and cell culture samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human GM-CSF; Flex Set, Bead C9
For detecting human Granulocyte Macrophage-Colony Stimulating Factor in serum, plasma, and cell culture samples
BD Rat TNF ELISA Kit
For the quantitative determination of TNF in rat serum, plasma, and cell culture supernatant
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human TNF Enhanced Sensitivity Flex Set (Bead C4)
Measures human Tumor Necrosis Factor (TNF) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
BD BV480 Rat Anti-Mouse IFN-γ
IFN-γ is a pleiotropic cytokine, of approximately 15-17 kDa, involved in the regulation of inflammatory and immune responses. BD Horizon™ BV480 Rat Anti-Mouse IFN-γ plays an important role in activation, growth, and differentiation of T and B lymphocytes, macrophages, NK cells and other non-hematopoietic cell types.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Rat Anti-Mouse IFN-γ |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Mouse |
| For Use With (Application) | Intracellular Staining (Flow Cytometry) |
Invitrogen™ Alexa Fluor™ 555 Tyramide SuperBoost™ Kit, goat anti-rabbit IgG
Features poly-HRP-conjugated goat anti-rabbit IgG secondary antibody. Alexa Fluor™ 555 Tyramide SuperBoost™ Kit combine brightness of AlexaFluor dyes with high signal amplification of a poly-HRP-mediated tyramide labeling reaction to produce s
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD Human IL-6 ELISA Kit II
Quantitative determination of human IL-6 in serum, plasma, and cell culture supernatant
BD BV480 Mouse Anti-Human CD4
CD4 distribution on lymphocytes is similar for both human and monkey cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD4, with the majority of CD4-positive lymphocytes being CD8-negative and lacking reactivity with antibodies to B- or NK-cell markers.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD4 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Rhesus, Cynomolgus, Baboon; Tested in Development: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Thermo Scientific™ Ultra-Sensitive ABC Peroxidase Mouse IgG Staining Kit
Detect biotinylated secondary antibodies by IHC using the highly sensitive avidin-biotin complex (ABC) technique.
BD BV480 Mouse Anti-Human CD11c
CD11c is expressed on dendritic cells, monocytes, macrophages, granulocytes, NK cells and subsets of B and T cells. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD11c associates with CD18 to form the CD11c/CD18 complex that binds fibrinogen and has been reported to be a receptor for iC3b and ICAM-1.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD11c |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Invitrogen™ eBioscience™ BrdU Kit for IHC/ICC Immunofluorescence eFluor™ 570
Contains reagents and buffers to identify and examine proliferating cells by immunohistochemical or immunocytochemical analysis. Optimized for IHC with both frozen and formalin-fixed paraffin-embedded BrdU-labeled mouse intestine and ICC of BrdU-pulsed HeLa cells grown on culture slides.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More