Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Pierce™ Magnetic ChIP Kit
Efficiently isolate chromatin-bound DNA by immunoprecipitation (chromatin IP) for subsequent quantitation by PCR using Thermo Scientific™ Pierce Magnetic ChIP Kit.
Thermo Scientific™ Pierce™ CDI-activated Agarose Resin
Covalently immobilize N-nucleophiles and primary amine ligands in aqueous or organic solvent conditions using carbonyldiimidazole-activated resin.
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Spin Columns, 1 mL
Purify GST-tagged recombinant fusion proteins from cell lysates using glutathione (GSH) beaded agarose affinity purification resins, spin columns and plates.
Thermo Scientific™ UltraLink™ Iodoacetyl Resin
Covalently immobilize cysteine-peptides (sulfhydryl-containing molecules) for antibody affinity purification with these haloacetyl-activated polyacrylamide beads.
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Spin Columns, 1mL
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.
MilliporeSigma™ Novagen™, BugBuster™ Ni-NTA HisBind™ Purification Kit
Used for protein purification.
MilliporeSigma™ D-Tube96™ Dialyzer, 12-14 kDa
Convenient and simultaneous dialysis of 96 samples in high throughput manner
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ IgM-XL Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ IgM-XL Affinity Matrix is intended for the purification of human IgM, with no binding to other immunoglobulins.
| Ligand Type | IgM-XL affinity ligand |
|---|---|
| Type | Affinity Matrix |
| Stationary Phase | 20% Ethanol |
| Matrix | Cross-linked poly(styrene-divinylbenzene) |
| Binding Capacity | >5 g/L |
| Form | Resin Slurry |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgA-XL Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgA-XL Affinity Matrix is intended for the purification of human IgA, with no binding to other immunoglobulins.
| Content And Storage | Store at 2–8°C. Protect from direct sunlight. |
|---|
Cytiva HiTrap™ Con A 4B Columns
For separation and purification of glycoproteins, polysaccharides and glycolipids
| Particle Size | 45 to 165μm |
|---|---|
| Buffer | Aqueous Buffer |
| Ligand Type | Concanavalin A (13mg Con A/mL drained medium) |
| Height (Metric) | 25mm |
| Content And Storage | 4° to 8°C |
| pH Range | 4 to 9 |
| Product Type | HiTrap Con A Sepharose 4B column |
| Column Type | Ion Exchange Column |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Convenient separation and purification of Glycoproteins, Polysaccharides and Glycolipids |
| Support Type | 4% Agarose |
| Max. Pressure | 3 bar |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva HiPrep™ IEX FF 16/10 Columns
Provide fast, reliable and reproducible preparative ion exchange separations
| Buffer | 1M NaOH, 8M Urea, 8M Guanidine Hydrochloride, 70% Ethanol |
|---|---|
| Height (Metric) | 100mm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| Diameter (English) Inner | 0.62 in. |
| Bed Volume | 20mL |
| Column Type | Ion Exchange Column |
| Diameter (Metric) Inner | 16mm |
| Quantity | 1 x 20mL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Preparative separations of Proteins and other biomolecules using ion exchange (IEX) chromato graphy |
| Particle Size | 45 to 165μm |
| Flow Rate | >300 cm/hr. |
| Support Type | 6% Cross-linked Agarose |
| Height (English) | 3.93 in. |