Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Bovine IgA Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Bovine IgA Affinity Matrix has been designed specifically for the purification of bovine IgA from whey.
| Particle Size | 65 ±10 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Bovine IgA affinity ligand |
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Stationary Phase | Anti Bovine IgA |
| Type | Affinity Matrix |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Matrix | Agarose-based, aldehyde-activated |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Capacity | ∼10 g/L resin |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ MabCapture™ A Affinity Chromatography Resin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ MabCapture™ A Media is a new design in Protein A chromatography resins technology, combining improvements made in bead and chemistry technology.
| Stationary Phase | Protein A |
|---|---|
| Type | Bulk Resin |
| Content And Storage | Store refrigerated at 2°C to 8°C. |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIII Select Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ VIIISelect Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of B domain-depleted recombinant Factor VIII purified using VIIISelect affinity resin (Cytiva).
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | VIIISelect Affinity Ligand |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Human Fab-lambda Kinetics Biotin Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Human Fab-lambda Kinetics Biotin Conjugate is a bi-functional ligand construct consisting of 2 different 13 kDa recombinant single domain antibody fragments (affinity ligands).
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgM Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgM Conjugate consists of a 14 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the μ chain of human, rat, and mouse IgM antibodies.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgM |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva His Mag Sepharose™ excel Chromatography Media
His Mag Sepharose excel magnetic beads are designed for small-scale purification and screening of histidine-tagged proteins secreted in eukaryotic cell culture.
| Particle Size | 63 μm |
|---|---|
| Type | Chromatography Media |
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
| pH Range | 2 to 12 |
| For Use With (Application) | Designed to simplify small-scale purification and screening of His-tagged Proteins secreted in eukaryotic cell culture, used for functional and structural studies research in academia, institutes and discovery Pharma |
| Support Type | Highly cross-linked spherical Agarose including Magnetite |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (Multi-species) Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-IgG-Fc (ms) Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment that specifically binds to the Fc part of IgG from multiple species.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Target | IgG (Fc region) |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ IgA Affinty HPLC Columns
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ IgA HPLC columns incorporate the advantages of high-speed POROS chromatography resins with the unique selectivity of CaptureSelect ligands.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-CD9 Conjugate consists of a 12–15 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to the tetraspanin marker CD9.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Ligand Type | Recombinant single-domain antibody fragment (VHH ligand) |
| Target | Tetraspanin CD9 |
| Content And Storage | Store in freezer (–5 to –30°C). |
| Reactivity | Anti-tetraspanin CD9 |
| Final Product Type | Biotin Conjugate |
| Form | Frozen Liquid |
| Formulation | Phosphate-buffered saline (pH 7.4) |
| Label or Dye | Biotin |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ 50 PI Weak Anion Exchange Resin
Thermo Scientific™ POROS™ Weak Anion Exchange Media. POROS 50 micron bulk resins is available for low pressure applications, including large scale downstream bioprocessing.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 500 to 10,000 Å |
| Stationary Phase | PI (Polyethyleneimine) |
| Type | Bulk Resin |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Strength | Weak |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FSH Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of follicle-stimulating hormone (FSH) purified using CaptureSelect FSH Affinity Matrix.
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-lambda Mouse Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-LC-lambda Mouse Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds to the constant domain of lambda light chains of mouse antibodies.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva Tricorn Glass Tubes
Glass tubes coated with plastic film protects individuals in the laboratory from harm if the column is dropped or operated outside its specification.
| Product Type | Glass tube |
|---|---|
| Column Type | Column Accesory |
| Diameter (Metric) Inner | 10 mm |
| Material | Borosilicate glass |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Transferrin Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Transferrin Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to human transferrin.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
MP Biomedicals™ FastPROTEIN™ Red Matrix
FastPROTEIN™ Red Matrix Kit designed for the rapid extraction of proteins from yeast cells, fungi and algea in a few seconds.
| Includes | Matrix C, 1 mm Silica Spheres, Yeast breaking Buffer, Tubes |
|---|---|
| Buffer | Yeast breaking buffer |
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
| Capacity | 2 mL |
| Product Type | Red matrix kit |
| dimMatrix | FastProtein Red Matrix |
| For Use With (Application) | Rapid isolation and purification of Protein from Yeast cultures |