Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Novus Biologicals CD9 Immunobeads for Exosome Isolation (Mouse)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-HGH Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-hGH Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) with high affinity and selectivity for both recombinant and natural sourced human growth hormone (hGH).
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Ligand Conjugates |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Mega, 10mL, MWCO 6-8 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
| Includes | 10 or 50 tubes and one or 5 floating racks to hold one D-Tube Mega in the exchange buffer |
|---|---|
| Product Type | D-Tube Dialyzer Mega, 10mL, MWCO 6-8 kDa |
Cytiva Capto™ Core 400
Designed for intermediate purification and polishing of viruses and other large biomolecules.
| Buffer | 1 M sodium hydroxide (NaOH), 6 M guanidine hydrochloride, 30% isopropanol, and 70% ethanol |
|---|---|
| Height (Metric) | 20 cm |
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
| pH Range | 3 to 14 |
| Final Product Type | Chromatography Resin |
| Molecular Weight (g/mol) | 400,000 |
| Column Type | Tricorn Column |
| Quantity | Each |
| Expression System | Virus |
| Particle Size | 90 μm |
| Ligand Type | Octylamine |
| Flow Rate | 700 cm/hr. |
| Expression Competent Cell | Retrovirus |
| Capacity | 22 mg |
| Protein Form | Virus |
| Product Type | Agarose Chromatography Resin |
| dimMatrix | Multimodal Resin |
Novus Biologicals Immunoplate for total Exosome Isolation (CD9, Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
R&D Systems™ HPSE Substrate
Recombinant Human Syndecan 4 protein with biotinylated heparan sulfate side chains
Cytiva PreScission™ Protease
Use for site-specific separation of the GST tag from proteins expressed using pGEX-6P vectors. Cytiva Life Sciences™ PreScission™ Protease G allows simultaneous protease immobilization and cleavage of GST fusion proteins.
Cytiva Ni Sepharose™ High Performance Media
Precharged with Ni2+ for optimal purification of histidine-tagged proteins. Cytiva Lifescience™ Ni Sepharose™ High Performance Media shows high binding capacity and compatibility.
| Particle Size | 34μm |
|---|---|
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 3 to 12 |
| Product Type | Ni Sepharose HP chromato graphy media |
| dimMatrix | Ni-Sepharose |
| Support Type | 6% Cross-linked Agarose |
Cytiva Glutathione Sepharose™ High Performance Media
For high resolution purification of Glutathione S transferase (GST) tagged proteins
| Particle Size | 34 μm |
|---|---|
| Ligand Type | Glutathione |
| Flow Rate | <600 cm/hr. |
| Type | Chromatography Media |
| Content And Storage | 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
| Matrix | Highly crossed-linked agarose, 6% |
| Description | Glutathione Sepharose High Performance is an affinity resin recommended for purifying glutathione S-transferase (GST)-tagged proteins when high resolution is the priority. |
| pH Range | 3 to 12 |
| Binding Capacity | >Approx. 10 mg GST-tagged protein/mL resin |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
Cytiva PD MultiTrap™ Plates
Convenient and fast small-scale cleanup of proteins and other large biomolecules (>5000 Mr) with high reproducibility from well to well and from plate to plate
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-FVIII Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-FVIII Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment with high affinity and selectivity for both recombinant (full length and B-domain deleted) and plasma derived human Factor VIII (FVIII), through recognition of the human FVIII light chain.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Label or Dye | Biotin & Other Haptens |
| Product Line | CaptureSelect |
MilliporeSigma™ D-Tube96™ Dialyzer, 12-14 kDa
Convenient and simultaneous dialysis of 96 samples in high throughput manner
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Mega, 15mL, MWCO 6-8 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
| Includes | 10 or 50 tubes and one or 5 floating racks to hold one D-Tube Mega in the exchange buffer |
|---|---|
| Content And Storage | +15°C to +30°C |
| Product Type | D-Tube Dialyzer Mega, 15mL, MWCO 6-8 kDa |
MilliporeSigma™ D-Tube™ Dialyzer Mega, 10mL, MWCO 3.5 kDa
Used for dialysis and electroelution of proteins, RNA, DNA, and oligonucleotides from polyacrylamide or agarose gels
| Product Type | D-Tube Dialyzer Mega, 10mL, MWCO 3.5 kDa |
|---|
MilliporeSigma™ Calbiochem Hydroxylapatite, Fast Flow
A form of calcium phosphate used in preparative procedures for purification of proteins and nucleic acids in which high flow rate and binding capacity are desired. BSA binding capacity: >12mg/g; DNA binding capacity: >700μg/g