Applicators and Swabs
- (45)
- (2)
- (2)
- (9)
- (6)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (192)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (55)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (4)
- (9)
- (31)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (4)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (2)
- (1)
- (2)
- (70)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (146)
- (62)
- (1)
- (1)
- (1)
- (57)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (71)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (48)
- (2)
- (8)
- (5)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (8)
- (3)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Foamtec Oropharyngeal Diagnostic Swab
Foamtec Medical Oropharyngeal swabs utilize Foamtec developed polyurethane foam technology that provides exceptional surface area to capture a maximum quantity of target fluids, while not binding to those fluids to provide high subject recovery.
| Product Type | Swab |
|---|---|
| Material | Polyester/over Foam |
| For Use With (Application) | For clean room applications |
| Handle Material | Polypropylene |
Foamtec Nasopharyngeal Diagnostic Swab
Foamtec Medical Nasopharyngeal Swabs utilize Foamtec developed polyurethane foam technology that provides an exceptional surface area to capture a maximum quantity of target fluids, while not bonding to those fluids to provide a high subject recovery.
Foamtec UltraSOLV™ 1700 Series Swabs
General purpose cleaning tools for HDD components, optics, medical devices or vacuum equipment
| Product Type | Swab |
|---|---|
| Tip Material | Foam |
| For Use With (Application) | Designed for removal of contamination from tools in critical manufacturing environments |
| Adhesive Type | Thermal |
| Handle Material | Polypropylene |
Hygiena Transport-Swab
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Product Type | Transport Swab |
|---|---|
| Tip Material | Rayon |
| Storage Requirements | 2 to 8°C |
| Shelf Life | 18 Months |
| For Use With (Application) | Ideal sampling device for customers looking for an environmental sample collection device |
| Sterility | Sterile |
Chemtronics™ Swab, Polyurethane Foam Over Cotton
The general purpose swab features an open-cell structure that provides the best solvent holding capacity of any swab style.
| Length (Metric) Tip | 1.7 cm |
|---|---|
| Product Type | Applicator |
| Tip Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| Sterility | Sterile |
| Length (English) Tip | 0.687 in. |
| Diameter (Metric) Handle | 0.254 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Handle | 0.10 in. |
| Product Type | Applicator |
| Tip Material | Rayon |
| Length (English) | 6 in. |
| Grade | Medical |
| Sterility | Sterile |
GVS™ Neutralizing Buffer Swabs 4mL
Neutralizing buffer swabs are used in the analysis of surfaces for total bacterial count. Permits transfer of swabbed organisms to the laboratory without loss in viability. Inactivates the bactericidal and bacteriostatic effects of chlorine and quaternary ammonium detergents.
| Sterility | Sterile |
|---|---|
| Applicator Material | Cellulose |
| Handle Color | Light Green |
|---|---|
| Product Type | Swab |
| Tip Material | Polyurethane Foam |
| Material | CleanFoam |
| For Use With (Application) | Applying and removing lubricants, adhesives and other solutions in a critical clean environment, scrubbing recessed areas, removal of excess materials, debris, cleaning intersecting surfaces and joints |
| Adhesive Type | Thermal |
| Handle Material | Polypropylene |
Texwipe™ Sterile Polystyrene Swabs
Texwipe’s Sterile Spun Polyester Swabs are constructed using 100% USP-grade polyester, securely bonded to the wooden or polystyrene handle by a water-based adhesive.
| Length (Metric) | 155 mm |
|---|---|
| Product Type | Swab |
| Tip Material | Foam |
| Length (English) | 6.1 in. |
| Handle Type | Polystyrene |
| Material | Medical-grade spun polyester |
| Adhesive Type | Water-based |
| Handle Material | Polystyrene |
Puritan™ PurFlock Ultra™ and HydraFlock™ Flocked Swabs with Elongated Tips - Sterile
Polystyrene handle available with breakpoint (at 30, 80 or 100mm)
| Tip Style | Elongated Flocked |
|---|---|
| Diameter (Metric) Tip | 5.5 mm |
| Product Type | Swab |
| Diameter (English) Tip | 0.219 in. |
| Packaging | Individually-wrapped |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001:2008, ISO 13485:2003, FDA GMP's |
| For Use With (Application) | For collection of Microorganisms, Buccal cells and forensic evidence |
| Sterility | Sterile |
| Handle Material | Polystyrene |
Texwipe™ CleanTip™ Swabs: Transplex™/ESD Series
ESD control without contaminating carbon or metal loading
| Handle Color | Translucent |
|---|---|
| Diameter (Metric) Handle | 3 mm |
| Diameter (English) Handle | 0.118 in. |
| Product Type | Swab |
| Tip Material | Polyurethane Foam |
| For Use With (Application) | Well suited for applications with ESD-sensitive devices requiring low contamination cleaning such as magnet-resistive rigid disk drive assembly, electronic medical device manufacturing and board cleaning and repair |
| Adhesive Type | Thermal |
| Handle Material | Plastic Alloy |
Texwipe™ CleanFoam Sterile Foam Swabs
Texwipe CleanFoam Sterile Foam Swabs, Length: 5 in., 132.2 mm, Width Head: 0.78 in., 19.7 mm, Handle Type: Polypropylene, Polyurethane, Recommended Applications: Safety
| Product Type | Swab |
|---|---|
| Tip Material | Polyurethane |
| Handle Type | Polypropylene |
| Material | Polyurethane |
| Adhesive Type | Complete Thermal Bond |
| Handle Material | Polypropylene |