Forceps and Tweezers
Tools used for gripping, manipulation, or extraction of typically small or delicate objects. Products may be constructed of disposable plastics, autoclavable plastics, stainless steel, titanium, or other durable, corrosion-resistant or chemical-resistant material, and may be designed with shaped tips to facilitate specific applications such as surgery and dissection. Plastic versions may be supplied sterile in individual packs for use in cleanrooms and other controlled environments.
Tweezer and Forceps Applications
• In the laboratory for manipulation of small or delicate objects, e.g., microscope coverslips and filter discs or papers
• In clinical settings for dissection and examination of tissue and other biological samples
• In cleanroom or other controlled environments to avoid direct handing and help maintain sterility or cleanliness
• In industrial settings in manufacturing, electronics, and fine engineering (such as watchmaking) for manipulation of small components
Tweezer and Forceps Size, Style, and Design Variations
• Pointed, blunt, rounded, curved, angled, or flat tips
• Plain or serrated inner surfaces for extra grip
• Scissor-type handles
• Defined dimensions for precision work
• Foam or silicone-covered handles or tips for extra grip
• Self-closing/locking guide pins to keep the tips aligned for a firmer grip
• PTFE-coated to prevent contamination, scratching, or damage of delicate samples
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (133)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (22)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (9)
- (7)
- (1)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (92)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (75)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (22)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (72)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (98)
- (1)
- (5)
- (4)
- (7)
- (63)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (28)
- (36)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (28)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (24)
- (1)
- (8)
- (4)
- (24)
- (39)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (108)
- (3)
- (1)
- (1)
- (116)
- (1)
- (8)
- (1)
- (82)
- (2)
- (7)
- (1)
- (68)
- (4)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (37)
- (35)
- (8)
- (15)
- (9)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (13)
- (7)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (470)
- (37)
- (2)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (36)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (121)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (74)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
| Product Type | Forceps, Tissue, Allis |
|---|---|
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Grade | Premium |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
| Includes | Tying platform |
|---|---|
| Teeth Count | 1 x 2 |
| Length (Metric) | 89 mm |
| Product Type | Forceps, Micro, Suturing, Corneal, McPherson |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Width (Metric) Tip | 0.03 x 0.5 cm |
| Length (English) | 3.5 in. |
| Width (English) Tip | 0.01 x 0.19 in. |
| Grade | Premium |
Cenmed™ Baby Crile Forceps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Premium quality forceps forged with German stainless steel and precision craftsmanship.
Surgical Design Premier Tissue Thumb Forceps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Surgical Design™ Premier Tissue Thumb Forceps are used to handle and manipulate tissues in variety of procedures. Predominantly used during suturing, Tissue Forceps are engineered with front teeth in order to firmly grip and secure tissues over serrated-jawed forceps.
| Design | Traumatic |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Tissue, Vascular, DeBakey |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Width (Metric) Tip | 0.015 cm |
| Width (English) Tip | 0.05 in. |
| Grade | Premium |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
Surgical Design™ Straight Very Fine Point Reverse Action Forceps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reverse-action forceps with an ultrafine tip provide secure, hands-free gripping for microscopy and histology work with consistent control.
Excelta™ Neverust Stainless Steel Replaceable Carbofib Tip Tweezers
Stainless steel, anti-magnetic paddle tweezers feature 1mm (0.039 in.) hole in the tips
| Length (Metric) | 127 mm |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Mosquito, Halsted |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Length (English) | 5 in. |
| Grade | Premium |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin |
| Precision | Extreme |
|---|---|
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Teeth Count | 1 x 2 |
|---|---|
| Product Type | Forceps, Tissue |
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Grade | Standard, Surgical |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Matte |
| Product Type | Forceps, Mixter |
|---|---|
| Quantity (No. per Case) | Each |
| Material | Stainless Steel |