Microbiological Specimen Transport and Collection Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (34)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (28)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (29)
- (106)
- (27)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (20)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (8)
- (12)
- (3)
- (30)
- (54)
Filtered Search Results
BD BBL™ CultureSwab™ Plus Transport Systems: Amies Gel without Charcoal, Double Swab
For collection and transport of aerobes
Copan Diagnostics UTM™ Bulk Viral Specimen Collection 16 x 100 mm Tube
UTM Universal Transport Medium™ bulk viral specimen collection media tubes are intended for the collection, transport and preservation of clinical specimens containing viruses for viral molecular diagnostic testing, including COVID-19, chlamydia, mycoplasma or ureaplasma organisms. Specimen collection swab is not included.
Thermo Scientific™ MicroTest™ M4RT 3mL Tube
Maintain organism viability and counts for verification studies, quality control procedures, and repeat testing of viruses and chlamydiae with top quality media from the experts in media.
Thermo Scientific™ MicroTest™ Kits
Maintain viability of viruses chlamydiae, mycoplasma and urealasma during transport and long-term storage with kits including media and traditional swabs.
| Quantity | 100 Kits/Pk. |
|---|
BD BBL™ CultureSwab™ Transport Systems: Liquid Stuart, Soft Aluminum Wire
For collection and transport of aerobes
Thermo Scientific™ MicroTest™ Flocked Swab Kits
Maintain organism viability with kits including quality room-temperature transport media, one traditional-tipped nylon flocked swab and/or one micro-tipped nylon flocked swab.
BD Liquid Amies Elution Swab (Eswab) Collection/Transport System
Intended for the collection and transport of clinical specimens containing aerobes, anaerobes and fastidious bacteria from the collection site to the testing laboratory
| Product Type | Elution Swab Collection Kit |
|---|---|
| Quantity | 50 Pk. |
| Fill Volume | 1 mL |
| Storage Requirements | 5°C to 25°C |
| For Use With (Application) | For the collection and transport of clinical specimens containing aerobes, anaerobes and fastidious Bacteria |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Liquid Amies |
| SwabConfiguration | Single Applicator |
COPAN Diagnostics UTM™ Viral Specimen Collection Kit
The Viral Specimen Collection Kit is intended for the collection, transport and preservation of clinical specimens containing viruses for viral molecular diagnostic testing, including COVID-19, chlamydia, mycoplasma or ureaplasma organisms
| Product Type | Flocked Collection Kit |
|---|---|
| Quantity | 50 Pk. |
| Material | Plastic |
| Fill Volume | 3 mL |
| Storage Requirements | Refrigerate at 2°C to 8°C or kept on wet ice following collection and while in transit |
| Shelf Life | 18 Months |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | UTM |
COPAN Diagnostics UTM™ Bulk Viral Specimen Collection Tube
The bulk viral specimen collection media tubes are intended for the collection, transport and preservation of clinical specimens containing viruses for viral molecular diagnostic testing, including COVID-19, chlamydia, mycoplasma or ureaplasma organisms
Thermo Scientific™ Remel™ BactiSwab™ Gel Collection and Transport Swabs: Single Swab Amies Charcoal
Thermo Scientific™ Remel BactiSwab Gel Collection and Transport Swabs provide excellent recovery for a wide range of bacteria, including anaerobes.
| Description | Amies Charcoal |
|---|---|
| Format | Tube |
| Shaft Material | Plastic |
| Quantity | 1 Tube/Envelope |
| Closure Color | Black |
| Media Type | Amies Charcoal |
Copan Diagnostics ESwab™Patented Sample Collection and Delivery System
New liquid-based transport for microbiology
| Product Type | Specimen Collection Kit |
|---|---|
| Quantity | 50 Pk. |
| For Use With (Application) | Maintains viability of aerobes, anaerobes and fastidious Bacteria for up to 48 Hours |
| Sterility | Sterile |
Starplex™ Scientific Starswab II™ Collection and Transport Systems: Liquid Stuart's Medium
Protective overskirt on cap
| Product Type | Collection and Transport System |
|---|---|
| Tip Material | Rayon |
| Packaging | Bag |
| Storage Requirements | 4°C to 25°C |
| For Use With (Application) | Collecting, transporting and maintaining the viability of aerobic, anaerobic and facultative microorganisms |
| Media Type | Liquid Stuart |
| Product Type | Liquid Amies Transport System |
|---|---|
| pH | 7.3 ±0.2 |
| Packaging | Individually-wrapped |
| Quantity | 300 Cs. |
| Storage Requirements | 2°C to 25°C |
| Shelf Life | 18 Months |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | For the collection and transport of clinically significant bacteria |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Liquid Amies |
| Handle Material | Plastic |
Hygiena SuperSnap ATP Test
SuperSnap is capable of detecting extremely low levels of ATP, making it ideal for supporting stringent SOPs, including allergen cross-contamination prevention.
Thermo Scientific™ MicroTest™ M4RT 3mL w/o Beads Tube, Red
Maintain viability of viruses chlamydiae, mycoplasma and urealasma with top quality transport and storage media that comes in four versatile formulations