General Clinical Specimen Containers
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (40)
- (5)
- (2)
- (1)
- (12)
- (38)
- (23)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (28)
- (1)
- (2)
- (44)
- (8)
- (24)
Filtered Search Results
StatLab™ Formalin, 10% Neutral Buffered
10% Neutral Buffered Formalin prefilled in StatClick containers that feature an audible clicking sound when the leak-proof seal has been properly engaged, assuring accurate closure and maintaining specimen integrity during transport.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Pre-filled Formalin Container |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| No. per Case | 96 |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Material | HDPE |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap with Gasket |
Fisherbrand™ Polyethylene Hinged-Lid Containers
Secure snap closure with hinged lid eliminates lost caps.
| Material | Polyethylene Resin |
|---|---|
| Closure Type | Snap Cap |
Fisherbrand™ DuoClick Specimen Containers
User friendly, cost effective and safe alternative for specimen collection and transport
| Closure Size | 53 mm |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | 95kPa compliance |
| For Use With (Application) | Specimen collection and transport |
| Closure Type | Double-click Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Multipurpose Specimen Storage Containers
Inert to most chemicals including formaldehyde, weak acids and all bases
| Product Type | Specimen Container |
|---|
Fisherbrand™ Polypropylene Graduated Specimen Containers
Ideal for specimen collection, transportation and storage
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Click Lock 10% NBF Prefill Containers
Containers that feature an audible 'clicking' sound when the leak-proof seal has been properly engaged, assuring accurate closure and maintaining specimen integrity during transport.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Zinc-Buffered Formalin Prefilled Click Lock Containers
Ready-to-use Buffered Zinc Formalin in leak-resistant, locked containers arranged in convenient cardboard packs
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Pre-filled Zinc Formalin Container |
| Color | Clear |
| No. per Case | 96 |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Identification labels |
|---|---|
| Capacity (English) | 4 oz. |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Top |
Fisher Healthcare™ PROTOCOL™ 10% Buffered Formalin-Filled Containers
Specifically engineered for storage of histological tissue specimens
| Material | PET |
|---|
Thermo Scientific™ Samco™ Clicktainer™ Vials and Specimen Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Samco™ Clicktainer Vials and Specimen Containers provide excellent sample protection and user safety by ensuring correct cap application the every time.
| Diameter (Metric) | 53 mm |
|---|
Epredia™ STS™ Specimen Transport System Pre-filled Specimen Containers in Handi-pack Configuration, 10% NBF
Handi-pack packaging configurations are specimen containers in smaller, re-usable and easy to carry trays. They are ideal for satellite offices that collect specimens to be couriered to a central laboratory.
| Includes | 10% NBF |
|---|---|
| Product Type | Pre-filled Specimen Container |
| No. per Case | 96/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Top |
Thermo Scientific™ Samco™ Pathology and General Use Specimen Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Handle dry or liquid specimens with economical and disposable Thermo ScientificTM SamcoTM Pathology and General Use Specimen Containers. For single-time use.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Diameter (Metric) | 70 mm |
| Label | No Label |
| Graduations | Molded |
| Sterility | Non-sterile |