Environmental Sampling Vials and Closures
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (33)
- (1)
- (2)
- (5)
- (11)
- (63)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (32)
- (38)
- (65)
- (5)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (59)
- (81)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (94)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (13)
- (1)
- (34)
- (5)
- (2)
- (3)
- (4)
- (9)
- (5)
- (33)
- (16)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Precleaned Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
Fisherbrand™ Precleaned with Certification Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
Thermo Scientific™ Depyrogenated Sterile Empty Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Sterile Empty Vials are offered in capacities ranging from 1 to 100mL.
| Product Type | Vial |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Certificates of Sterility and Pyrogen Test |
| Closure Type | Crimp Cap (Assembled) with Stopper |
| Closure Material | Aluminum |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ I-Chem™ and EP™ VOA Clear Glass Vials with 0.125 in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fill vials without air entrapment effortlessly with these VOA vials, optimized with the perfect shoulder angle and offered in a wide range of sizes and styles.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Amber VOA Glass Vials with Closed-Top Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these amber glass vials with closed-top caps for EPA volatile organic analysis (VOA) when a pierceable septa closure is not needed.
| Material (Liner) | PTFE-faced Silicone |
|---|---|
| Replacement Closure | B267-2414UBB |
| Closure Size | 24-414 |
| Color | Amber |
| No. per Case | 72 |
| Quantity | 72 Cs. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Product Type | Vial |
| For Use With (Equipment) | Volatile Organic Analysis |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Closure Type | Closed Cap with Silicone Liner |
DWK Life Sciences KIMBLE™ EPA Water Analysis Vial, Without Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These clear and amber screw thread EPA vials for the collection and storage of water samples comply with the guidelines for establishing test procedures for the analysis of pollutants.
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | EPA 601, 602, 603, 604 |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Clear VOA Glass Vials with Closed-Top Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these clear glass vials with closed-top caps for EPA volatile organic analysis (VOA) when a pierceable septa closure is not needed.
| Material (Liner) | PTFE-faced Silicone |
|---|---|
| Replacement Closure | B267-2414UBB |
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| No. per Case | 72 |
| Quantity | 72 Cs. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Type | Closed Cap with Silicone Liner |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | I-Chem |
Thermo Scientific™ TOC Certified Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Trust our low-level certified vials for Total Organic Carbon testing and sampling. TOC-certified products are manufactured, packaged and tested to exacting standards.
Thermo Scientific™ Silanized Glass Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save time and minimize waste costs when performing quantitative analysis or storing materials by using these pretreated, silanized vials.
| Product Type | Vial |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Certificate of Analysis (COA), Certificate of Conformance (COC) |
Fisherbrand™ Economical Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for use in water sampling.
| Septum | TFE/Silicone |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap with Septum |
| For Use With (Application) | For use in water sampling |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ I-Chem™ and EP™ Amber VOA Glass Vials with 0.125in. Septa, certified
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fill vials without air entrapment effortlessly with these VOA glass vials, optimized with the perfect shoulder angle to make filling a breeze.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Color | Amber |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ EnviroWare™ Assembled Borosilicate Glass EPA Vials
For the collection and storage of water samples
| Product Type | Vial |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Classification | A |
| Septum | PTFE/Silicone Rubber |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For the collection and storage of water samples |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Premium Pack Clear Glass Vials with 0.125in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect your most critical samples from collection to analysis with these premium pack clear glass vials, featuring protective packaging with a hard foam divider that holds vials securely separated.
| Replacement Closure | NA |
|---|---|
| Closure Size | 24-414 |
| Color | Clear |
| No. per Case | 72 |
| Quantity | 72 Cs. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Level | Certified |
| Certifications/Compliance | Certified and Processed vials meet or exceed EPA performance based standards for volatile organic analysis; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Type | Septa Cap (Bonded) |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Vials for Environmental Analysis, with Caps Attached
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear Vial with Open Top White Polypropylene PTFE Faced Silicone Lined Cap
| Thread Style | Screw |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap (Open-top) |
| For Use With (Application) | Environmental analysis |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Vials for Environmental Analysis
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber Vial with Open Top White Polypropylene PTFE Faced Silicone Lined Cap
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Amber |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap (Open-top) |
| For Use With (Application) | Environmental analysis |
| Closure Material | Polypropylene |