Chromatography Autosampler Vial Caps Only
Closures/caps designed for use with chromatography autosampler vials; available in various materials and formats.
Color
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (5)
- (62)
- (4)
- (6)
- (164)
- (170)
- (4)
- (4)
- (72)
- (41)
Material
- (263)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (136)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (100)
- (1)
- (360)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (85)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
Quantity
- (148)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (47)
- (52)
- (45)
- (38)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
Product Line
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (16)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
Pre-slit
- (287)
- (89)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
76
–
90
of
1,167
results
| Product Type | Crimp Seal |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 11 mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Aluminum Seals for Headspace Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allow for easy access to vial contents
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Natural |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ National Screw Thread Caps with Bonded Septa
Effectively eliminate septa push-through with Thermo Scientific™ National Screw Thread Caps with Bonded Septa.
| Septum | Bonded Red PTFE/White Silicone, 0.005 in. |
|---|---|
| Material | PTFE,Silicone,Polypropylene |
| Product Line | National |
DWK Life Sciences Wheaton™ Lined Open Top Aluminum Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features an open top seal with PTFE liner
| Material (Liner) | PTFE/Silicone/PTFE |
|---|---|
| Product Type | Open Top Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Cap | 11 mm |
| Material | Aluminum |
| Diameter (English) Cap | 0.43 in. |
| Product Line | E-Z Seal |
| Description | Black polypropylene cap |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ CAPS FOR SCREW THREAD HEADSPACE VIAL, PTFE
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Magnetic headspace vial caps designed to fit 18 mm screw thread headspace vials 332375S or 332346S.
| Description | Black polypropylene hole cap |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Pressure Release Crimp Top Headspace Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Silver |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Caps with ETFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Material (Liner) | ETFE/Burnt Red Silicone |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | ETFE/Silicone |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Extended Apron Magnetic Crimp Top Headspace Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Septa - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Septum | None |
| Quantity | 100 |
| Material | Steel |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm ILT LC-Clean™ Screw Thread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Rubber Septa Silver Aluminum Seal
Closure type crimp seal
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 11 mm Crimp Top Vial |
| Color | Red,Silver |
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone/PTFE |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | PTFE/Silicone/PTFE |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Aluminum Crimp Top Headspace Vial Seals, No Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Septa - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |