Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (53)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (270)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (41)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (144)
- (2)
- (7)
- (394)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (279)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (136)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
| Product Type | Rounded Bottom (Vial Only) |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 22.5 mm |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Snap Ring Vial -2 mL
Have two glass rings at the neck of the vial that allows the use of a plastic snap cap or aluminum seal
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Style | Large opening (6 mm) |
Thermo Scientific™ Virtuoso™ 9mm Wide Opening Clear Glass Screw Thread Vial with V-Patch
Ensure high quality printing and reliable sample data on a vial designed for the Thermo Scientific™ Virtuoso™ Vial Identification System.
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | Virtuoso |
Thermo Scientific™ 8mm Clear Glass Crimp Top Vial
Select from our portfolio of high-quality glass 8mm crimp/snap top vials that are ideal low-volume sample vials for 6mm, 7mm and 8mm autosampler trays.
MilliporeSigma™ Supelco™ Headspace Vial with Beveled Top for use with Perkin Elmer Autosamplers
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Top Vials, 1.5 mL
A larger opening increases the target area for needle penetration. Vials require an 11 mm seal.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Large Opening |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 11.6 mm |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Glass Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
| Neck Style | Beveled |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 22.6 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Base Style | Rounded Bottom |
MilliporeSigma™ Supelco™ Glass Headspace Vial with Beveled Top
Available in several sizes, the style and diameter of headspace vials depend on the autosampler.
Thermo Scientific™ Polypropylene Screw Thread Vials, 4mL (13mm)
Manufactured from polypropylene, these 4mL (13mm), 15x45mm vials feature 13-425 thread finish and fit a variety of autosamplers.
Wheaton™ Amber Serum Vials, 10 mL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Serum Bottles have a 20 mm, crimp top opening. Closures are not included.
| Height (Metric) | 50 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 20 mm |
| Description | No Closure Included |
| Product Type | Serum Bottle |
| Diameter (Metric) Outer | 25 mm |
| Color | Amber |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Material | Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Crimp Cap |
Thermo Scientific™ 8mm Plastic Screw Thread Vials
Choose from these chemically inert polypropylene vials that are suitable for most chromatography applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 8 mm |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Closure Size | 8-425 |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials, Silanized
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
WHEATON™ Polypropylene Vial With Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polypropylene vial made of chemical resistant polypropylene
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Top Vials, Thin Seal
Specialty vials made with a thicker lip to accommodate thinner septa required in SPME applications.
| Diameter (Metric) Opening | 20 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thin Septa |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| For Use With (Application) | SPME |
Restek™ Screw-Thread Vials, 2mL, 8mm/425 Thread: With Graduation Marking Spot
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fit all 2mL, 12 x 32mm, screw-thread 8mm/425 vial-based autosamplers
| Color | Clear |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Plastic |