Cell Function Reagents and Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (4)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (34)
- (1)
- (9)
- (190)
- (9)
- (210)
- (21)
- (23)
- (29)
- (64)
- (8)
- (2)
- (9)
- (110)
- (3)
- (6)
- (22)
- (1)
- (15)
- (6)
- (8)
- (9)
- (18)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (31)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (40)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (7)
- (6)
- (39)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (97)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (5)
Filtered Search Results
Invitrogen™ CellEvent™ Senescence Green Detection Kit
CellEvent™ Senescence Green Detection Kit consists of a fluorescent probe and optimized buffer that enable the image-based detection of senescent cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Format | 96-well plate |
| Product Type | Senescence Green Detection Kit |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,High Content Analysis Instrument |
| Product Line | CellEvent |
| Detection Method | Fluorescence |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Invitrogen™ CellTrace™ Violet Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
CellTrace™ Violet Cell Proliferation Kit, for flow cytometry
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Cell Proliferation Kit |
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer |
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| Emission | 405/450 |
| For Use With (Application) | Proliferation Assay |
| Product Line | CellTrace |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability Kits
LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability Kits are easy-to-use fluorescent staining kits commonly used for assessing the viability of bacterial cells. These kits provide a two-color fluorescence assay of bacterial viability using green and red fluorescent dyes for use with imaging, flow, and assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Viability Kit |
| Dye Type | Other Label(s) or Dye(s) |
| Product Line | BacLight, LIVE/DEAD |
| Detection Method | Fluorescence |
| Cell Type | Bacteria |
Molecular Probes™ BacLight™ Bacterial Membrane Potential Kit
BacLight™ Bacterial Membrane Potential Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Escherichia coli (K-12 strain) BioParticles™, Alexa Fluor™ 594 conjugate
The fluorescence of the dye conjugates is uniformly intense over the pH range from 3 to 10.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Probes™ BacLight™ Green Bacterial Stain
BacLight™ Green Bacterial Stain
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ alamarBlue™ and alamarBlue™ HS Cell Viability Reagents
The alamarBlue cell viability reagents are ready-to-use resazurin-based solutions that function as cell health indicators by using the reducing power of living cells to quantitatively measure viability.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator at 2°C to 8°C Protect from light. |
| Form | Liquid |
| Product Type | Cell Viability Reagent |
| Color | Blue |
| Emission | 590 |
| Concentration | 10X |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Product Line | alamarBlue |
| Detection Method | Colorimetric, Fluorescence |
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ Viability/Cytotoxicity Kit, for mammalian cells
Useful with a variety of fluorescence-detection methodologies
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ PrestoBlue™ and PrestoBlue™ HS Cell Viability Reagents
Monitor cell proliferation and viability with the resazurin-based PrestoBlue and PrestoBlue HS cell viability reagents. These nontoxic and cell permeable reagents quantitatively measure cell viability in as little as 10 minutes using absorbance- or fluorescence-based microplate readers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C and protect from light. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Cell Viability Reagent |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader,Spectrophotometer,HTS Reader |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Product Line | PrestoBlue |
| Detection Method | Colorimetric, Fluorescence |
Invitrogen™ Calcein AM, Cell-permeant Green and Blue Dyes
Calcein AM is a cell-permeant dye that can be used to determine cell viability in most eukaryotic cells. In live cells, the non-fluorescent Calcein AM is converted to green or blue fluorescent Calcein, after acetoxymethyl ester hydrolysis by intracellular esterases.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C) and protect from light. |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Reagent Type | Cell Tracker Compounds, Cell Labeling Reagents |
| Dye Type | Other Label(s) or Dye(s) |
| For Use With (Application) | Cell Tracing,Cell Tracker |
Molecular Probes™ NucGreen™ Dead 488 ReadyProbes™ Reagent (SYTOX™ Green)
NucGreen™ Dead 488 ReadyProbes™ Reagent
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Probes™ LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability and Counting Kit, for flow cytometry
The LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability and Counting Kit allows researchers to reliably distinguish and quantitate live and dead bacteria with the aid of a flow cytometer, even in a mixed population containing a range of bacterial types.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Propidium Iodide Ready Flow™ Reagent
Propidium Iodide Ready Flow™ Reagent is a bright, easy-to-use nucleic acid stain for distinguishing dead cells from live cells in flow cytometry assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ LysoLight™ Antibody Labeling Kits
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LysoLight Antibody Labeling Kits offer an efficient method for conjugating antibodies with LysoLight dyes. This process allows for specific and sensitive detection of internalized antibodies within lysosomes using fluorescence microscopy, flow cytometry, or high content imaging platforms.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Flow Cytometer,Fluorescence Microscope,High Content Analysis Instrument |
|---|---|
| Solubility | DMSO (Dimethylsulfoxide) |
| For Use With (Application) | Antibody and Protein Labeling |
| Product Line | LysoLight |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Click-iT™ EdU Cell Proliferation Kit for Imaging, Alexa Fluor™ 488 dye
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for fluorescence microscopy applications
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More