Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Gibco™ Antibiotic-Antimycotic (100X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Solution contains penicillin, streptomycin, and Gibco Amphotericin B to prevent cell culture contamination.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Product Type | Antibiotic-Antimycotic |
| Form | Liquid |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 100 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Carbenicillin Disodium Salt
Semi-synthetic penicillin antibiotic
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Amphotericin B
Formulation of amphotericin B with sodium deoxycholate as an emulsifying agent to maintain the suspension
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Product Type | Antifungal |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 0.25 to 2.5 μg/mL |
| For Use With (Application) | Prevention of Cell Culture Contamination |
| Product Line | Fungizone |
Gibco™ Polymyxin B Sulfate
Polymyxin B Sulfate is produced by Bacillus polymyxa
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Penicillin-Streptomycin-Glutamine (100X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For prevention from bacterial contamination in cell cultures due to their effective combined action against gram-positive and gram-negative bacteria.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Puromycin Dihydrochloride
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Packaged in plastic bottles
Gibco™ Penicillin-Streptomycin (10,000 U/mL)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For prevention of bacterial contamination of cell cultures due to their effective combined action against gram-positive and gram-negative bacteria
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Product Type | Antibiotic |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 100 X |
| For Use With (Application) | Prevention of Cell Culture Contamination |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Kanamycin Sulfate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Water-soluble antibiotic originally purified from bacterium Streptomyces kanamyceticus
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Antibiotic |
|---|---|
| For Use With (Application) | Bacterial Selection |
Gibco™ Sf-900™ II SFM
Optimized for large-scale production of recombinant proteins expressed using the baculovirus expression vector system (BEVS)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Sf21, Sf9 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| With Additives | Glutamine |
| Product Type | Insect Cell Serum Free Medium (SFM) |
| Form | Liquid |
| Classification | Protein-free,Serum-free |
| Species | S. frugiperda, Spodoptera frugiperda |
| Product Line | Gibco, Sf-900, SynerGy |
| Serum Level | Serum-free |
| Cell Type | Insect Cell |
Gibco™ Medium 199, Earle's Salts, powder
Medium 199 was originally developed for nutritional studies of chick embryo fibroblasts. It has broad species applicability, particularly for cultivation of non-transformed cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Rat epithelial |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Form | Powder |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Product Line | Gibco |
| Cell Type | Chick Embryo Fibroblasts, Mouse Pancreatic Epithelium, Rat Lens Tissues |
Gibco™ Medium 199 (2X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Medium 199 was originally developed for nutritional studies of chick embryo fibroblasts. It has broad species applicability, particularly for cultivation of non-transformed cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Dry format medium Store at 2 to 8°C, Store Dark and Dry |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Form | AGT |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Insulin |
| Tested For | Solubility |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Remarks | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Serum Level | Serum-Free |
Gibco™ Efficient-Pro™ DPM Feed Enhancer
Efficient-Pro DPM Feed Enhancer is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | Dehydrated, powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ GlycanTune™ B+ Total Feed
GlycanTune™ B+ Total Feed is an AGT™, or Advanced Granulation Technology™, feeding supplement specifically designed for a fed-batch culture of multiple cell lines.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | AGT™ dry format. Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Microbiology Media |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | GlycanTune |
Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | ITS Premix |
| Sterility | Sterile-filtered |