Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Carbenicillin disodium salt
CAS: 4800-94-6 Molecular Formula: C17H16N2Na2O6S Molecular Weight (g/mol): 422.36 MDL Number: MFCD00077683 InChI Key: RTYJTGSCYUUYAL-YCAHSCEMSA-L PubChem CID: 20933 ChEBI: CHEBI:34609 SMILES: [Na+].[Na+].CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O)C(C([O-])=O)C3=CC=CC=C3)C(=O)N2[C@H]1C([O-])=O
| PubChem CID | 20933 |
|---|---|
| CAS | 4800-94-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 422.36 |
| ChEBI | CHEBI:34609 |
| MDL Number | MFCD00077683 |
| SMILES | [Na+].[Na+].CC1(C)S[C@@H]2[C@H](NC(=O)C(C([O-])=O)C3=CC=CC=C3)C(=O)N2[C@H]1C([O-])=O |
| InChI Key | RTYJTGSCYUUYAL-YCAHSCEMSA-L |
| Molecular Formula | C17H16N2Na2O6S |
Gibco™ MEM α, nucleosides, no ascorbic acid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MEM α (Minimum Essential Medium α) is widely used for mammalian cell culture as well as selection for transfected DHFR-negative cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Viral Production Medium
Viral Production Medium is a chemically defined, serum-free, and protein-free medium for growth and transfection of Viral Production Cells 2.0.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Viral Production Cells 2.0 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No GlutaMAX |
| Manufacturing Quality | ISO 13485, MDSAP, FDA-registered |
| Expression System | Mammalian |
| For Use With (Application) | AAV Production |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | HEK 293 |
| Regulatory Status | RUO - Research Use Only |
| With Additives | Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | AAV Production Medium |
| Classification | Serum-free,Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| pH | 7 |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 12 months from date of manufacture |
| Product Line | AAV-MAX |
Corning™ 0.05% Trypsin/0.53mM EDTA in HBSS w/o Calcium and Magnesium
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used to enzymatically release adherent cells from tissue culture plates for passaging.
Corning™ G418 Sulfate, 50mg/mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Blocks polypeptide synthesis by hindering protein elongation. Corning™ G418 Sulfate is an aminoglycoside similar in structure to gentamicin, neomycin and kanamycin.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Format | Plastic Bottle |
| Product Type | Antibiotic |
| Form | Liquid |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Cell Culture Media: Cell Culture Supplements
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used as a nutrient source in cell culture media. Cell Culture Media: Cell Culture Supplements are produced under the highest industry standards to ensure superior results.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Sterility | Sterile-filtered |
Hygromycin B
CAS: 31282-04-9 Molecular Formula: C20H37N3O13 Molecular Weight (g/mol): 527.524 MDL Number: MFCD06795479 InChI Key: GRRNUXAQVGOGFE-BBMONYMYSA-N PubChem CID: 134129613 IUPAC Name: (3'S,3aS,4S,4'S,5'R,6R,6'R,7R,7aS)-4-[(1R,2S,3R,5S,6S)-3-amino-2,6-dihydroxy-5-(methylamino)cyclohexyl]oxy-6'-[(1S)-1-amino-2-hydroxyethyl]-6-(hydroxymethyl)spiro[4,6,7,7a-tetrahydro-3aH-[1,3]dioxolo[4,5-c]pyran-2,2'-oxane]-3',4',5',7-tetrol SMILES: CNC1CC(C(C(C1O)OC2C3C(C(C(O2)CO)O)OC4(O3)C(C(C(C(O4)C(CO)N)O)O)O)O)N
| PubChem CID | 134129613 |
|---|---|
| CAS | 31282-04-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 527.524 |
| MDL Number | MFCD06795479 |
| SMILES | CNC1CC(C(C(C1O)OC2C3C(C(C(O2)CO)O)OC4(O3)C(C(C(C(O4)C(CO)N)O)O)O)O)N |
| IUPAC Name | (3'S,3aS,4S,4'S,5'R,6R,6'R,7R,7aS)-4-[(1R,2S,3R,5S,6S)-3-amino-2,6-dihydroxy-5-(methylamino)cyclohexyl]oxy-6'-[(1S)-1-amino-2-hydroxyethyl]-6-(hydroxymethyl)spiro[4,6,7,7a-tetrahydro-3aH-[1,3]dioxolo[4,5-c]pyran-2,2'-oxane]-3',4',5',7-tetrol |
| InChI Key | GRRNUXAQVGOGFE-BBMONYMYSA-N |
| Molecular Formula | C20H37N3O13 |
Gibco™ Geltrex™ LDEV-Free Reduced Growth Factor Basement Membrane Matrix
A soluble form of basement membrane extracted from murine Engelbreth-Holm-Swarm (EHS) tumors. It is free of viruses, including lactose dehydrogenase elevating virus (LDEV), sometimes found in this type of preparation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Form | Frozen |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 12 to 18 mg/mL |
| Sterility | Sterile |
| Cell Type | Variety of cultured cells, including primary epithelial cells, endothelial cells, smooth muscle cells, and human induced pluripotent stem cells (iPSC) |
| Format | Tube(s) |
| Product Type | Basement Membrane Matrix |
| Classification | Reduced Growth Factor |
| Culture Type | Adherent Cell Culture |
| Shelf Life | 36 months |
| Species | Mouse |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Low Serum Growth Supplement (LSGS)
Low Serum Growth Supplement (LSGS)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Minimum Essential Medium Eagle (Mod.) 1X (MEM) without Glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for culture of epithelial, endothelial, and granulosa cell types under low serum conditions. Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix has low levels of endotoxin, and absence of contamination.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | <0.25EU/mL |
| pH | 7 to 7.4 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | To assess growth promotion and cytotoxicity characteristics |
| Sterility | Sterile |
Rapamycin, 98+%
CAS: 53123-88-9 Molecular Formula: C51H79NO13 Molecular Weight (g/mol): 914.187 MDL Number: MFCD00867594 InChI Key: QFJCIRLUMZQUOT-HPLJOQBZSA-N Synonym: Sirolimus; AY-22989 PubChem CID: 5284616 ChEBI: CHEBI:9168 SMILES: CC1CCC2CC(C(=CC=CC=CC(CC(C(=O)C(C(C(=CC(C(=O)CC(OC(=O)C3CCCCN3C(=O)C(=O)C1(O2)O)C(C)CC4CCC(C(C4)OC)O)C)C)O)OC)C)C)C)OC
| PubChem CID | 5284616 |
|---|---|
| CAS | 53123-88-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 914.187 |
| ChEBI | CHEBI:9168 |
| MDL Number | MFCD00867594 |
| SMILES | CC1CCC2CC(C(=CC=CC=CC(CC(C(=O)C(C(C(=CC(C(=O)CC(OC(=O)C3CCCCN3C(=O)C(=O)C1(O2)O)C(C)CC4CCC(C(C4)OC)O)C)C)O)OC)C)C)C)OC |
| Synonym | Sirolimus; AY-22989 |
| InChI Key | QFJCIRLUMZQUOT-HPLJOQBZSA-N |
| Molecular Formula | C51H79NO13 |
| Content And Storage | 2° to 8° C |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium |
| Shelf Life | 36 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured in cGMP (21 CFR 820) compliant and ISO9001 certified facilities |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ Iscove's Modified Dulbecco's Medium (IMDM)
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ Iscove's Modified Dulbecco's Medium (IMDM), manufactured using ISO 9001:2000-certified processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ RPMI 1640, 1X
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glutagro™ supplement provides greatly improved stability over the L-glutamine media supplement
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|