Boxes
Filtered Search Results
| Color | White |
|---|---|
| Material | Fiberboard |
Fisherbrand™ Polypropylene Freezer Storage Boxes
100-place polypropylene storage boxes provide compact, safe storage for 0.5, 1.5 and 2.0 mL tubes and cryo vials. Unlike cardboard boxes they will not break down if exposed to moisture or heavy use.
| Height (Metric) | 5.6 cm |
|---|---|
| Shape | Square |
| Length (Metric) | 14.3 cm |
| No. of Places | 100 |
| Quantity | 5 Pack |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Provide compact and safe storage for 0.5, 1.5 and 2.0ml tubes and cryo vials |
| Width (Metric) | 14.3 cm |
| Includes | Alphanumeric Grid Label, Clear Translucent Hinged Lids with Snap Tab |
| Dimensions (L x W x H) | 14.3 x 14.3 x 5.6 cm (5.7 x 5.7 x 2.2 in.) |
| Product Type | Cryo Storage Box |
| For Use With (Equipment) | 0.5, 1.5 and 2.0mL tubes and cryo vials |
| Closure Type | Hinged Lid |
| Holds | 100 (0.5, 1.5 and 2 mL Tubes and Cryo Vials) |
Fisherbrand™ 81-Place Polypropylene Cryo Storage Boxes
Polypropylene storage boxes provide compact storage and keep cryo vials organized on the bench, in the freezer or during transport. Unlike cardboard models these sturdy boxes will not break down with exposure to moisture and heavy use.
| Height (Metric) | 4.8 cm |
|---|---|
| Shape | Square |
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 14 cm |
| No. of Places | 81 |
| Length (English) | 5.5 in. |
| Quantity | 5 Pack |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Provide Compact Storage and Keep Cryo Vials Organized on the Bench, in the Freezer or During Transport |
| Width (Metric) | 14 cm |
| Includes | Alphanumeric Grid Label, Clear Translucent Hinged Lids with Snap Tab |
| Product Type | Cryo Storage Box |
| For Use With (Equipment) | 0.5, 1.5 and 2.0mL tubes and cryo vials |
| Temperature Range (English) | -112°F to +249.8°F |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +121°C |
| Closure Type | Lid |
| Holds | 80 (0.5, 1.5 and 2 mL Tubes and Cryo Vials) |
| Height (English) | 1.9 in. |
Fisherbrand™ Tin Specimen/Sample Boxes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand Tin Specimen Boxes are excellent for sample collection and storage
| Includes | Label on lid |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Specimen Box |
| Material | Tin |
| For Use With (Application) | Sample Collection and Storage |
| Closure Type | Lid |
| Height (Metric) | 5.5 cm |
|---|---|
| Description | Autoclavable |
| Length (Metric) | 14.2 cm |
| Product Type | Storage Box |
| Capacity (Metric) | Sample size: 1.5/2.0 mL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Sample Storage |
| Width (Metric) | 14.2 cm |
| Holds | 100 Tubes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ All-Purpose Stackable Drawer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mount Thermo Scientific™ Nalgene™ Stackable Drawers under a shelf or cabinet with provided screws and nest them for high-density storage.
Thermo Scientific™ Fiberboard Box Dividers for Ultra-Low Temperature and Cryogenic Freezers
Organize vial storage within cryo boxes with these fiberboard box dividers.
Thermo Scientific™ CryoBoxes™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet the needs of any budget with plastic or cardboard CryoBoxes™ designed to store cryogenic vials and tubes.
| Type | Cryo Box |
|---|---|
| Shape | Square |
| Color | White |
|---|---|
| Material | Fiberboard |
Globe Scientific Cardboard Storage Box for Tall Cryogenic Vials
Designed for compact storage of sample tubes, cryogenic vials and centrifuge tubes in temperature range of -196° to +121°C
| Type | Cryo Storage Box |
|---|---|
| Shape | Square |
| Length (Metric) | 134 mm |
| Material | Cardboard |
| Max. Temperature (Metric) | 121°C |
| Width (Metric) | 134 mm |
| Min. Temperature (Metric) | -196°C |
Thermo Scientific™ Fiberboard Storage Boxes (Colored)
Store a variety of vials and tubes with Thermo ScientificTM, water-repellant, fiberboard storage boxes, for use in ultra-low temperature or cryogenic freezers.
| Height (Metric) | 5 cm |
|---|---|
| Type | Cryo Storage Box |
| Dimensions (L x W x H) | 5 x 5 x 2 in. (12.7 x 12.7 x 5 cm) |
| Shape | Square |
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 12.7 cm |
| For Use With (Equipment) | Ultra-Low Temperature Freezer |
| Length (English) | 5 in. |
| Quantity | 12/Pk., 12/Cs. |
| Material | Fiberboard, Water-repellant |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Height (English) | 2 in. |
Fisherbrand™ Workstation Storage Bin, Clear
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The essential combination accessory holder.
Fisherbrand™ Cooling Block
Fisherbrand Aluminum alloy cooling block keeps samples in place prior and during freezing process.
| Height (Metric) | 4.3 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 119 x 101 x 38 mm |
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 16.3 cm |
| Product Type | Cryo Block |
| Color | Black |
| Temperature Range (English) | -122.8°F |
| Quantity | 1 |
| Material | Aluminum |
| Temperature Range (Metric) | -86°C |
| Width (Metric) | 12.2 cm |
Heathrow Scientific™ Cardboard Cryogenic Tube Storage Box
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cardboard Cryogenic Vial Tube Storage box 5 x 5 place with grid for 2.0 mL tubes.
| Shape | Square |
|---|---|
| Length (Metric) | 13.2 cm |
| Color | White |
| Quantity | 12/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Hinged Lid |
| Width (Metric) | 13.2 cm |