Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Eisco™ Test Tube Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Made of high quality plastic, this Test Tube Stand provides good chemical and thermal resistance. Its three tiered grid design features 0.75 in. square slots, and is designed to hold 16 mm test tubes (36).
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, In-Line
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
In-Line Plastic Test Tube Rack is fully assembled and ready to use right out of the box.
Eisco™ Stainless Steel Test Tube Holder with Handle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Stainless steel test tube holder and has a strong spring clip for firmly gripping test tubes while vinyl covered prongs are gentle on glass. Stainless steel is integrated into the wooden handle to provide great durability. The clamp accepts tubes from 15 mm to 25 mm in diamater.
United Scientific™ Test Tube Rack Set
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This Test Tube Rack Set contains twelve test tubes and a brightly colored two tiered test tube stand.
Eisco™ Test Tube Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Spring for closing jaws.
| Array | 1 |
|---|---|
| Shape | Horizontal |
| Product Type | Tube Holder |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Brown |
| Positions | 1 |
| Material | Wood |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Eisco™ 13 Holes Six Pin Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
For holding tubes during experiments or drying them after.
United Scientific Supplies Plastic Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Choose a versatile test tube rack. The Plastic Test Tube Rack features four sides, for 12 mm to 25 mm diameter test tubes.
United Scientific™ Polycarbonate Test Tube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Uniquely clear racks that allow you to see your sample.
| Includes | Test Tube Rack |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Rack |
| For Use With (Equipment) | Test Tubes |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Clear/White |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (20 to 25 mm) |
Eisco™ 3-Tier Polypropylene Test Tube Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Versatile, 3-Tier Polypropylene Test Tube Racks allow for easy viewing of tubes and tube contents.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Description | 3-tier |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | White |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Holding Test Tubes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Test Tubes |
United Scientific™ Wooden Test Tube Rack, 12-Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Test tube rack features solid hardwood construction.
United Scientific™ Test Tube Rack, Stainless Steel
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This Stainless Steel Test Tube Rack is a sturdy Z-shaped rack made from a single sheet of heavy gauge Stainless 304. Holds 25 tubes up to 16 mm.
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, Round, 12-Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Economical way to safely store test tubes.
United Scientific™ Plastic Test Tube Rack, 12-Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Popular design breaks down flat for easy storage.
Fisherbrand™ Poxygrid™ Test Tube Racks
Science Education
A science education product.
A science education product.
Chemical (organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis) and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
| Product Type | Test Tube Rack |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel Art™ No-Wire™ Autoclavable Test Tube Racks
Science Education
A science education product.
A science education product.
Submersible polypropylene test tube racks sink in water baths and maintain stability even in agitated water. Great alternative to wire racks, with price and space saving advantages over other plastic racks.
| Height (Metric) | 6.4 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 9.68 x 4.09 x 2.51 in. (24.59 x 10.4 x 6.4 cm) |
| Width (English) | 4.09 in. |
| Length (Metric) | 24.59 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes |
| Length (English) | 9.68 in. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 2.51 in. |