Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Heidolph™ Hei-SHAKE Test Tube Attachment with 20 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Test tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Thermo Scientific™ Test Tube Racks for MaxQ™ Shaker
Mix and match these shaker test tube racks, available in a variety of sizes and arrays, to suit individual needs in the laboratory.
| Product Type | Test Tube Rack |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | MaxQ™ Shaker Platform |
Heidolph™ Hei-SHAKE Test Tube Attachment with 12 Positions
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Test tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.
Bel Art™ Poxygrid™ Wire Test Tube Racks, Holds Tubes 20 to 25 mm
Chemical (organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis) and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
| Height (Metric) | 83 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 25 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Color | Blue |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (20 to 25 mm) |
| Height (English) | 3.25 in. |
Bel Art™ Poxygrid™ Wire Test Tube Racks, Holds Tubes 10 to 13 mm
Chemical (organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis) and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
| Diameter (Metric) Opening | 13 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (10 to 13 mm) |
Bel Art™ Stack Rack Test Tube Racks
Feature interlocking end plates with handles for secure stacking.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Rack |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel Art™ Heavy-Duty Test-Tube Racks
Heavy-duty 3-tier test tube racks have hand grips in the end plates for easy transport.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Length (Metric) | 21.3 cm |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | No |
| Color | Translucent |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 11 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ Indexed Racks
Robotically place test tube with absolute accuracy and identify specific cell location
| Diameter (Metric) Opening | 16 mm |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | -223°C to +121°C |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Test Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Color | Blue |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (13 to 16 mm) |
Bel-Art™ Poxygrid™ Wire Test Tube Racks, Holds Tubes 20 to 24 mm
Chemical (organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis) and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
Bel-Art™ Poxygrid™ Tube Slant Rack
Angled rack is useful for keeping tube caps and marked contents easily readable, frequently used reagents at an ergonomic angle or draining excess supernatant fluid from pellets.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ No-Wire™ Indexed Racks
Individually numbered wells ensure accurate location identification for automated liquid handling systems