Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ Wire and Cable Identification BBP33 Labels: Four per Row
Wire and Cable Identification BBP33 Labels (Four per Row) are Nylon Cloth (B-499) or Vinyl Cloth (B-498) wrap-around labels that are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 4 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Printer |
| Color | White |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ General and Industrial BBP33 Labels: One per Row
General and Industrial BBP33 Labels: One per Row are available in a variety of material and sizes. Nylon Cloth, polypropylene or Permanent Rubber wrap-around labels are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Printer |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red,White |
| Certifications/Compliance | GHS, OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | For gasses under pressure |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2D
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2D |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: (Flammable Picto w/Blank Box) 4
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | Flammable pictogram with blank box, 4 |
| Color | White,Blue |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.2G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.2G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: INHALATION HAZARD 6
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | INHALATION HAZARD 6 |
| Color | Black,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4C
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4C |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4D
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4D |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ Sign and Label Blanks
Sign and Label Blanks are available in a variety of materials and sizes to best fit your application. Safety signs from Brady™ help to manage and sustain a clean and safe workplace.
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Laser and inkjet printer |
| Temperature Range (English) | -40 to 194°F |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| For Use With (Application) | For safety, maintenance and general markings within a facility |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ Aisle Marking Tapes
Ultra strong B-726 abrasion-resistant vinyl Aisle Marking Tape makes your facility safer, more visual and more efficient by adding colorful visual indicators to aisles and passageways.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Life Span | 3 Years |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | -4°F to 167°F |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +75°C |
| For Use With (Application) | For pipe markers, arrow tape, warehouse marking, floor marking, warning panels, safety signs and hazardous substance identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ DOT Vehicle Placard, Legend: (Poison picto w/ blank box) 6
Used to identify delivery vehicles carrying dangerous materials. Safety sign, Brady DOT Vehicle Placards, Legend: (Poison picto w/ blank box) 6 is made of Polycoated Tagstock and comply with DOT regulation.
Brady™ Thermal Transfer Vial Top Circle Labels
Thermal Transfer Vial Top Circle Labels are nylon cloth (B-499) wrap-around labels that are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | White |
| Quantity | 3000/Pk. |
| Material | Nylon Cloth |
| For Use With (Application) | Laboratory identification, vial top |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
| Min. Operating Temperature (Metric) | 90°C |
| For Use With (Equipment) | BBP81, i5100, i7100, PR Plus, IP Series, THT 76 mm Core Printers, i7500 |
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Temperature Range (English) | 194°F |
| No. per Pack | 3000 Label(s) / Roll |
| Certifications/Compliance | Halogen-free (DIN VDE 0472/parts 815), UL |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Labels for Desktop Laser Printers
Labels for Desktop Laser Printers ideal for rating plates, asset identification, and general purpose labeling applications.
| Print Technology | Laser |
|---|---|
| Format | Label |
| Description | LaserTab Laser Printable Labels |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes
PowerMark™ Vinyl Tapes are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that \is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Length (Metric) | 152 cm |
|---|---|
| Life Span | 8 to 10 Years |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | PowerMark™ label maker |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Gloss | 50 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | BBP™85, PowerMark™ Printer |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 180°F |
| Certifications/Compliance | RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | 82°C to -40°C |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |