Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Specific Gravity Bottle for Oils, Tars
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Determines specific gravity of various oils, tars, cements, varnishes
Thermo Scientific™ Nalgene™ Straight-Sided Wide-Mouth Polycarbonate Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect and store pastes, solids, specimens and lab supplies in these clear, straight-sided wide-mouth PC jars, which are high impact-resistant and extremely versatile.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 4 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Straight-Sided Jars with Polyvinyl-lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for soil sampling and environmental applications
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Poly/Vinyl |
| Material | Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Jars with Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and transport solids with these polypropylene jars that are chemically compatible with a wide range of lab materials.
| Includes | Cover |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Jar |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Closure Type | Lid |
| For Use With (Application) | Storage and Transport |
| Clarity | Translucent |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PPCO Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store pastes, solids, specimens and lab supplies in these translucent, wide-mouth, straight-sided jars that offer excellent chemical resistance.
| Includes | Polypropylene Caps |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Straight-Sided Jars with TFE-lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for soil sampling and environmental applications
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PMP Jars with White Polypropylene Screw Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against breakage and contamination with museum-quality PMP jars that lose only 2% of formaldehyde per year.
| Includes | Screw Closure |
|---|---|
| Shape | Round |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | PMP |
| No. per Pack | 4 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
DWK Life Sciences Wheaton™ AC Medium Rounds: With White PP Cap with PTFE-Faced, Foamed Polyethylene Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for use as sample bottles
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Standard Wide-Mouth Bottles: With PTFE-Lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for the storage of dry materials and specimens
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE/Foam |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Dropper Bottles with Control Dispensing Tip
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Repeatedly dispense reagents accurately using these dropper bottles, an excellent alternative to pipetting devices.
| Drop Size | 40 μL |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 15-415 mm |
| Product Type | Dropping Bottle |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 25 |
| Material | LDPE |
| No. per Pack | 25 |
Corning™ Roller Bottle with Easy Grip Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
One piece seamless construction with printed graduations
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Closure Color | Orange |
| Closure Type | Easy Grip |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Security-Snap™ Coliform Polypropylene Water Sample Bottle: Sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct analysis of drinking water with this secure, sterile bottle that meets all EPA requirements for microbiology sample containers.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 1.81 in. |
| Transparency | Translucent |
| Diameter (English) Inner | 1.75 in. |
| Description | Security-Snap bottle |
| Capacity (English) | 4 oz. |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 120 mL |
| Certified | Sterile |
| Diameter (Metric) Inner | 4.5 cm |
| Volume (English) Brim | 4.73 oz. |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Volume (Metric) Brim | 140 mL |
| Capacity | 4 oz., 120 mL |
| Diameter (Metric) | 46 mm |
| Packaging | Case of 250 |
| Level | Certified |
| Certifications/Compliance | Certified Sterile |
| Closure Color | Natural |
| Certification Parameters | Sterile |
| Height (English) | 3.74 in. |
Thermo Scientific™ I-Chem™ LDPE Cubitainers™ with LDPE Foam-lined Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose this light-weight, space-efficient solution for sampling in remote locations. Available certified to meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide and fluoride.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 1.19 in. |
| Description | LDPE Cubitainer |
| Replacement Closure | 067-3800WBP |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Diameter (Metric) Inner | 3.02 cm |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Boston Round Narrow-Mouth Amber Glass Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select these round, narrow-mouth, amber glass jars with closure for collecting water samples for a variety of organic and inorganic target analytes where light protection is required.
| Description | Amber Glass Boston Round |
|---|---|
| Product Type | Sample Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| No. per Case | 12 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth Short-Profile Clear Glass Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect soil, sludge, waste and water samples for a variety of organic and inorganic target analytes with these wide-mouth, short-profile clear glass jars with closure when light protection is not required.
| Description | Clear Glass Short Jar |
|---|---|
| Product Type | Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |