Bottles
Bottles are often used for the storage and distribution of chemicals, solvents and other liquids and powders. Bottles are produced in many popular styles, including Boston rounds, packers, and wide and narrow-mouth rounds.
Clear glass bottles provide for maximum visibility of their contents, while amber glass blocks UV rays and is excellent for light-sensitive materials, while plastic-coated glass contains its contents when broken for enough time to properly dispose.
Lab bottles are most often used for chemicals, solvents, and other liquids. Bottles typically have an opening that is smaller in diameter than the rest of the container. Bottles are available in specific shapes, like Boston rounds, packers, square, media, and other specialty styles. Bottles may be made from glass (clear or amber), natural or colored plastics, plastic-coated glass, and sometimes metal.
Choose clear glass or natural plastics for maximum visibility and amber-tinted glass and plastic for light-sensitive materials. Most bottles are sold with attached or separate closures, and can be sterilized, clean, or otherwise processed for specific applications.
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with Black Phenolic Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles with Black Phenolic Caps feature a wide mouth for easy removal of contents.
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Clear Graduated Glass Bottles without Caps feature a wide mouth for easy removal of contents.
| Product Type | Graduated Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Pre-Cleaned Wide Mouth Leakproof Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Certified for background contaminants
| Includes | Polypropylene cap |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certificate of analysis |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Polythylene Dropper Bottle
Economy dropping bottle for a controlled dispensing of liquids from LDPE squeeze bottle.
Fisherbrand™ GHS Labeled Right-to-Know Safety-Vented Wash Bottles
Unique valve prevents pressure build-up, eliminating potentially dangerous chemical drips and allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 53 mm |
| Product Type | Safety-vented Wash Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy to fill and ready to use
| Height (Metric) | 173 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.99 in. |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-415 mm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wash Bottle |
| Capacity | 17 oz., 500mL |
| Diameter (Metric) | 76 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 6.81 in. |
Fisherbrand™ Amber Glass Dropping Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for light-sensitive chemicals
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Dropping Bottle |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Narrow-Mouth Field Sample Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bulk-packaged for convenient liquid sampling, transport, and storage
| Mouth | Narrow |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Amber HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect light-sensitive materials during sampling, shipping or storage
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Amber |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Wide-Mouth Field Sample Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bulk–packaged for convenient liquid sampling, transport and storage
| Product Type | Wide Mouth Field Sample Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Amber HDPE Narrow-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect light-sensitive materials during sampling, shipping or storage
| Color | Amber |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | U.S. Pharmacopoeia 661 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Certified Clean Clear Glass Straight-Sided Jars
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal straight-sided, clear glass jars for soil sampling and environmental applications. Fisherbrand™ Straight-sided clear glass jars with caps are designed for easy dispensing and filling.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE |
| Quantity | 24/PK. |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Autoclavable (120°C) |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Soil sampling and environmental applications |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Narrow-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Economical bottles with a double-seal, leakproof closure.
| Color | Natural |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal storage for light sensitive dry powders. Fisherbrand™ Custom Cleaned Amber Wide Mouth Packer Bottles are manufactured using amber soda glass.
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PTFE |
| Closure Included | Yes |