Round Plastic Bottles
- (1)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (49)
- (1)
- (42)
- (72)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (103)
- (2)
- (1)
- (58)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (11)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (17)
- (1)
- (4)
- (5)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (21)
- (3)
- (11)
- (18)
- (1)
- (438)
- (84)
- (4)
- (8)
- (23)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (74)
- (13)
- (7)
- (1)
- (6)
- (15)
- (74)
- (4)
- (15)
- (6)
- (1)
- (50)
- (66)
- (298)
- (45)
- (6)
- (6)
- (245)
- (7)
- (21)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (21)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (49)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (68)
- (7)
- (1)
- (1)
- (44)
- (1)
- (4)
- (59)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (79)
- (6)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (79)
- (19)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (56)
- (51)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (44)
- (8)
- (208)
- (147)
Filtered Search Results
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Cylinder Bottles — With White PP SturdeeSeal™ PE Foam Caps
Wider opening provides added advantage
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Neck Finish | 38-400 |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with PP SturdeeSeal™ PE Foam Caps, Cleaned for Metals
Meets or exceeds analyte specifications from aluminum to zinc
Qorpak™ Natural HDPE Straight Sided Round Bottles with Black Phenolic Solid PE Cap
Ideal large capacity plastic container. Qorpak™ Natural HDPE Round Bottles with Black Phenolic Solid PE Cap are straight sided and ensures for complete recovery of contents.
Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles without Cap
For handling liquid samples. Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles without Cap are transparent and helps for easy visual identification of contents inside.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | PVC |
| Closure Type | Screw Cap |
Bel-Art™ Low-Density Polyethylene Wide-Mouth Bottles
Feature heavy-threaded closures for proven dependability.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
BRANDTECH™ VITLAB™ PFA Narrow-Mouth Reagent Bottles
VITLAB PFA reagent bottles are suitable for trace analysis work and long term storage of standards.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Sloped Shoulders |
| Product Type | Reagent Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Neck Finish | S28 |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | PFA |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | PFA |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Bel-Art™ Polypropylene Mason Jar Wide-Mouth Bottles
Heavy-duty, leakproof storage.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 53 to 415 mm |
| Neck Finish | 53-415 |
| Color | Translucent |
| Material | Polypropylene |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Graduated | No |
| Closure Color | Translucent |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Size | 28-410 mm |
|---|---|
| Neck Finish | 28-410 |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles — With Black Phenolic Solid PE Caps
Provide moisture barrier
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene Unlined Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene Unlined Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Natural HDPE Straight Sided Round Bottles, Cleaned for Metals
Have attached white PP SturdeeSeal™ PE foam cap
Qorpak™ Natural HDPE Straight Sided Round Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
Ideal large capacity plastic container. Qorpak™ Natural HDPE Straight Sided Round Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps are straight sided and ensures for complete recovery of contents.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Closure Size | 89-400 mm |
| Neck Finish | 89-400 |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Bel-Art™ Safety Acid Caustic Sampler
Ideal for sampling variety of chemicals including: hydrochloric, sulfuric and acetic acid, formaldehyde potassium hydroxide or sodium hydroxide.
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with PP SturdeeSeal™ PE Foam Caps, Cleaned for Volatiles
For general lab use with solids and powders
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |