Wash Bottles
- (4)
- (98)
- (13)
- (1)
- (41)
- (244)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (3)
- (349)
- (2)
- (29)
- (11)
- (7)
- (21)
- (139)
- (18)
- (60)
- (5)
- (27)
- (103)
- (2)
- (1)
- (8)
- (17)
- (128)
- (17)
- (8)
- (1)
- (76)
- (13)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (19)
- (19)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (26)
- (8)
- (140)
- (9)
- (22)
- (116)
- (72)
Filtered Search Results
Eisco™ Dreschel's Gas Washing Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Dreschel's gas washing bottles are made of high quality borosilicate 3.3 glass and include an interchangeable joint head that is also borosilicate 3.3 glass. The glass joints are ground to allow easy sealing and exchange. Used to remove impurities from gasses. Autoclavable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Description | Glass joints |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| For Use With (Equipment) | Gas |
| Product Type | Gas Washing Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Autoclavable |
United Scientific™ UniSafe™ Assorted Vented Wash Bottles, LDPE, 500 mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Keep your lab safe with this set including most popular variations of bottles.
United Scientific™ UniSafe™ Narrow Mouth Vented Wash Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Low density polyethylene bottle with easy and uniform solution dispensed
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Safety-vented Wash Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Chemical Label | Blank |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Eisco™ Premium LDPE Wash Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Eisco™ Premium LDPE Wash Bottles feature screw caps with nozzles to provide leak proof dispensing of liquids.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 |
| Material | LDPE |
| For Use With (Application) | Dispensing liquids |
| Closure Material | LDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wash Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | Clear |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles, 250mL
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for storing solvents. Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles features patented DripLok™ vapor venting valve that prevents solvent drips.
| Height (Metric) | 145 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 60 mm |
| Capacity (Metric) | 250 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
Dynalon™ Azlon™ Autoclavable Wash Bottle
Science Education
A science education product.
A science education product.
Used to rinse various pieces of laboratory glassware. Dynalon™ Azlon™ Wash Bottle is autoclavable at 121°C
Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles, 500mL
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for storing solvents. Dynalon™ Multi-lingual Wide Mouth GHS Wash Bottles features patented DripLok™ vapor venting valve that prevents solvent drips.
| Diameter (Metric) | 75 mm |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
Dynalon™ Sloping Shoulder Wash Bottle
Science Education
A science education product.
A science education product.
Sloping shoulders plus a swan-neck dispensing spout
Bel-Art™ Right-to-Know, Safety-Vented Wash Bottles with GHS Labeling
Science Education
A science education product.
A science education product.
Specially designed valve prevents pressure build-up, which eliminates potentially dangerous chemical drips. Allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Safety-vented Wash Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Graduated | No |
| Material | LDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Dynalon™ Azlon™ Solvent Venting Custom Wash Bottle
Science Education
A science education product.
A science education product.
These LDPE Driplok Wash Bottles with PP closures feature the only venting system that dispenses solvent as efficiently as a standard wash bottle. This venting system consists of a valve specifically designed to allow volatile solvent vapors to escape, but seals completely when in use to dispense a powerful, spatter-free jet of solvent.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Max. Temperature (Metric) | 80°C |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Vent |
| Mouth | Wide |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | SPI recycling code stamped on base |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Temperature Range (Metric) | -50° to 80°C |
Vicam Wash Bottle, 500 mL
Wash Bottle, 500 mL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva Washbottle 250 mL modified cap
Washbottle rectangular 250 mL modified cap
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Fine Chemicals Biosciences SIGMA ALDRICH FINE CHEMICALS BIOSCIENCES
NC3903864 CORNING CRYOGENIC VIAL WSH 2ML
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
DOMINO AMJET INC WASH 1 LITRE
NC2600182 WASH 1 LITRE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More