Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (283)
- (1)
- (2)
- (60)
- (231)
- (2)
- (225)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Costar™ Netwell™ Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used as tissue carriers, supports and strainers for culture of small organs, tissue slices or explants at the air media interface, provides coarse filtration of tissue homogenates, cell suspensions and microcarriers.
Falcon™ 24-Multiwell FluoroBlok™ Cell Culture Inserts Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect data without plate washing, cell scraping, and counting; chart cell migration or bioavailability in real time without dismantling or destroying the insert
| Supportive Membrane | PET |
|---|---|
| Type | Multi-well Insert System |
| Culture Area | 0.3 cm2 |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence plate reader or inverted fluorescence microscope |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| Well Count | 24 |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine/Laminin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhancement of neuronal cell attachment to plastic and glass
Thermo Scientific™ Nunc™ Glass Bottom Dishes
Using Nunc Glass Bottom Dishes in your research applications gives you the flexibility to convert your culture device into an imaging device.
| Height (Metric) | 12.9 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Volume (Metric) Working | 3.0 mL |
| Capacity (Metric) | 3 mL (Well) |
| No. per Case | 20 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Borosilicate Glass |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Cell Culture Dish |
| Diameter (Metric) | 27 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| No. per Pack | 1 |
Corning™ HTS Transwell™ Clear Untreated Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from clear plastic for maximum visibility. Corning™ HTS Transwell™ Clear Untreated Reservoir is for use with HTS Transwell Permeable Supports.
Corning™ PureCoat™ Amine Flat Bottom Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning PureCoat Amine (positively charged) and Carboxyl (negatively charged) surfaces provide improved cell attachment, faster cell proliferation, and enhanced recovery post-thaw over standard TC surfaces. These surfaces function with a broad range of primary, transfected, transformed, and fastidious cell types, and have demonstrated utility in serum-reduced or serum-free conditions.
Corning™ BioCoat™ Collagen I, Rat Tail Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for applications involving adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
| Closure Color | Clear |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Corning™ BioCoat™ Fibronectin TC-treated Culture Dish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Matrix components are applied as an even, optically clear coating
| Type | Cell Culture Dish |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Round |
Corning™ Costar™ Ultra-Low Attachment Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a covalently bound hydrogel layer that effectively inhibits cellular attachmment. Corning™ Costar™ Ultra-Low Attachment Microplates greatly reduce binding of attachment and serum proteins, minimizing cell attachment and spreading.
Corning™ PureCoat™ Carboxyl Surface Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Negatively charged surface improves attachment. increases proliferation and improved differentiation for a broad range of cells that exhibit poor attachment properties in serum-free or serum-reduced conditions
| Type | Cell Culture Dish |
|---|---|
| Culture Area | 58.1 cm2 |
| Shape | Round |
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| Surface Treatment | Carboxyl |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| No. per Pack | 10/Pk. |
Corning™ PureCoat™ Amine 24-well Plate
Corning PureCoat Amine (positively charged) and Carboxyl (negatively charged) surfaces provide improved cell attachment, faster cell proliferation, and enhanced recovery post-thaw over standard TC surfaces.
BRANDTECH™ BRAND™ BRANDplates™ Smooth-Walled Insert Strips
Available with either polycarbonate (PC) or polyethylene terephthalate (PET) membranes.
| Height (Metric) | 13.4 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Insert Strip |
| Culture Area | 0.6 cm2 |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 400 μL |
| Surface Treatment | cellGrade plus |
| Quantity | 12/Pk. |
| Well Count | 4 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One CELLCOAT™ Collagen Type I Cell Culture Dishes
For cultivation in serum-free and serum reduced medium. Greiner Bio-One CELLCOAT™ Collagen Type I Cell Culture Dishes are used for studies of cellular differentiation, cell-matrix interactions, receptor-ligand binding, gene expression and regulation.
| Includes | Lid |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
Greiner Bio-One CELLCOAT™ 6 Well Tissue Culture Treated Microplates
Used for cell culture applications in native condition.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 127.76 mm |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 16.1 mL |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Width (Metric) | 85.48 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Material | Polystyrene |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Multi-well Cell Culture Plate |
| Culture Area | 9.6 sq. cm |
| Closure Color | Clear |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Greiner Bio-One CELLSTAR FourWell Plate
With four rectangular subdivisions, vents and single-position high-profile lid