Weighing Dishes and Papers
- (3)
- (2)
- (6)
- (44)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (3)
- (27)
- (4)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Sterile Standard Weighing Boat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sterile Weight Boats for applications where there is concern of cross-contamination and clean is a necessity. Ideal for life science research, food, bio-pharmaceutical, environmental, and molecular research environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Quantity | 200 Pk. |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Certifications/Compliance | ISO 11137-3:2017 |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Edges | Rounded Corners |
| Sterility | Sterile |
Heathrow Scientific™ Weigh Boat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene Weigh Boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Square |
| Temperature Range (English) | -10°C to +70°C |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | 14°F to 158°F |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Polystyrene Antistatic Weighing Dishes
Disposable dishes are ideal for weighing, dispensing, or storing applications
| Thickness | 12 mil |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Shape | Flat |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | Ideal for weighing, dispensing or storing applications |
LevGo smartBoats™ Disposable Eco Friendly Paper Weighing Boats
An eco friendly alternative to plastic weighing boats that are easier to work with than weighing paper
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Square |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Temperature Range (English) | −112 to 390°F |
| Material | Grease-proof Paper |
| Certifications/Compliance | Food Grade, FSC Certified Paper |
| Temperature Range (Metric) | −80 to 200°C |
| For Use With (Application) | For most laboratory weighing and sampling applications in place of plastic boats or glassine sheets |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Sterile Hexagonal Weighing Boat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sterile Weight Boats for applications where there is concern of cross-contamination and clean is a necessity. Ideal for life science research, food, bio-pharmaceutical, environmental, and molecular research environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Hexagonal |
| Color | White |
| Quantity | 200 Pk. |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Edges | Rounded Corners |
| Sterility | Sterile |
| Type | Weighing Boat |
| Packaging | Pk of 200 (40 Sterile Bags of 5) |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Certifications/Compliance | ISO 11137-3:2017 |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Liquid Weighing Pour Boat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Liquid Weighing Pour Boat is a convenient and specific tool for customers who need to weigh liquids on a scale.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Circular |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Polystyrene Weighing Boats
Polystyrene Weighing Boats are made of anti-static polystyrene.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Boat |
| Color | Silver |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | CPA Balances, Cubis Balances, Extend ED Balances, M-Power Balances, M-Prove Scales |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Weigh Boat PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene Weigh Boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Hexagonal Weigh Boat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene Hexagonal Weigh Boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Hexagonal |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to 70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Velp Scientifica™ Weighing Boats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heathrow Scientific™ Liquid Weighing Pour Boat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Liquid Weighing Pour Boat is a convenient and specific tool for customers who need to weigh liquids on a scale.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 32°F to 104°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 40°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific Anti-Static Weigh Boats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ensures accurate sample measurements of liquids, granules, and powders
| Type | Anti-static Weigh Boat |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Anti-Static Pour Boat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible polystyrene boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Anti-static Weighing Boat |
| Shape | Boat |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific™ Anti-Static Weigh Boat Square
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible, anti-static polystyrene boats feature smooth surfaces to provide accurate pour-outs with minimal sample loss.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Boat |
| Shape | Square |
| Color | Blue |
| Temperature Range (English) | 14°F to 158°F |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +70°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Disposable Aluminum Dishes
Science Education
A science education product.
A science education product.
Withstand temperatures up to 420°C (788°F).
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Weighing Dish |
| Shape | Round |
| Material | Aluminum |
| Bottom Shape | Flat |
| For Use With (Application) | Designed for weighing, dispensing and storing, can be used as evaporating dishes or as dust covers |