Microplate Sealing Mats
- (10)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (45)
- (1)
- (14)
- (12)
- (1)
- (4)
- (11)
- (3)
- (80)
- (3)
- (15)
- (35)
- (39)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (16)
- (5)
- (4)
- (3)
- (78)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ 96-Well Cap Mats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect all 96 wells during short-term or long-term storage of chemicals or compounds with a single device using these well cap mats.
| No. of Wells | 96 |
|---|---|
| Product Line | Nunc |
| Certified RNase/DNase-free | No |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Format | ANSI/SLAS |
| Product Type | Cover Mat |
| Color | Natural |
| Solvent Or Alcohol Resistant | No Resistance |
| Temperature Range (Metric) | Down to -80°C |
| Pierceable | No |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Round, Performance Level 2 for high-throughput chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| No. of Wells | 96 |
|---|---|
| Plug Diameter | 7 mm |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Round |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 2 |
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Assay Plates with Round Wells
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Sealing Mat |
| Color | Natural |
| No. per Case | 50/Cs. |
| Material | Silicone |
| No. per Pack | 10/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Round |
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 96 Well PCR Microplates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
BRANDTECH™ BRAND™ Polypropylene Sealing Film
General purpose sealing film for ELISA and short-term storage
DWK Life Sciences Wheaton™ Capcluster Mat
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used to seal 96-well rack of Microtubes
Thermo Scientific™ Abgene™ 96-well Sealing Mats for Sample Processing & Storage DeepWell™ and MicroWell Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Round or square CapMats, Sealing Mats, MatCaps for sealing 96-well storage plates, available in autoclavable and piercable formats.
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
|---|---|
| Description | CapMat for 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Color | Natural |
| No. per Case | 50 |
| Material | TPE |
| For Use With (Application) | Designed for sealing 96-well storage plate and suitable for long term storage |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Cleanroom |
| Format | 96-well |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | 96-well capmat, sealing mat |
| Solvent Or Alcohol Resistant | Alcohol Resistant, Solvent Resistant |
| No. per Pack | 10 |
| Certifications/Compliance | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
| Adhesive | None |
| Product Line | Abgene |
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mats for 500uL 96 Well Plates
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Deep Well Plate, 0.5 mL |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Material | Silicone |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 8 mm Diameter, Square, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 96-Well Plate Sealing Mats, 8 mm Diameter, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 96-well Square Well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Color | Clear |
| Plug Diameter | 8 mm |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Square |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Sealing Mat |
| Color | Natural |
| Material | Silicone |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Square |
Corning™ Sealing Mat for 96-well Polypropylene Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with polypropylene plates (07-200-700, -701)
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mat for 2mL 96 Well Deep Well Plates
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Eppendorf™ Sealing Mat for Deep Well Plates 96/1000 and 96/500
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides secure and reliable closure and in incubation, processing, storage and archiving of samples.
BRANDTECH™ BRAND™ Pierceable Mat Covers for Deep Well Plates
Provides a reliable seal for every well
| Certified RNase/DNase-free | No |
|---|---|
| Pre-slit | no |
| Color | Natural |
| Material | Silicone |
| Pierceable | Yes |
| Plate Compatibility | DW2200, DW2250 |
| Format | ANSI/SLAS |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Deepwell Plate Mat |
| Solvent Or Alcohol Resistant | No Resistance |
| No. per Pack | 50 |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +120°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Square |
| Adhesive | None |