Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (16)
- (10)
- (30)
- (7)
- (88)
- (21)
- (25)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (43)
- (1)
- (8)
- (58)
- (42)
- (23)
- (5)
- (58)
- (7)
- (45)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (102)
- (16)
- (110)
- (1)
- (44)
- (12)
- (2)
- (2)
- (16)
- (7)
- (7)
- (39)
- (15)
- (39)
- (59)
- (1)
- (2)
- (13)
- (11)
- (1)
- (91)
- (10)
- (59)
- (23)
- (12)
- (14)
- (48)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (23)
- (1)
- (1)
- (134)
- (11)
- (1)
- (4)
- (4)
- (214)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (7)
- (301)
- (13)
- (10)
- (15)
- (6)
- (185)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (24)
- (4)
- (12)
- (9)
- (2)
- (12)
- (11)
- (3)
- (9)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (7)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Luer Lock Syringes, TLL Termination
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL.
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Quantity | Ea. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: LTN Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Diameter (English) Inner | 0.12 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Volume (Metric) | 500 μL |
| Length (English) | 2 in. |
| Diameter (Metric) Inner | 3.26 mm |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Max. Pressure | 700 psi |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 7.75 mm |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Diameter (English) Outer | 0.3 in. |
| Model | 1750 |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.01 in. |
SGE PTFE Fluorocarbon Resin-Tipped, Gas-Tight Syringes from Restek™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Product Type | SGE PTFE Tip, Gas-Tight Syringes |
|---|---|
| Quantity | Ea. |
| For Use With (Application) | Suitable for gases or liquids and high accuracy of dispensed volumes |
Hamilton™ Super Syringe Gastight™ Syringes
Large volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 50mL up to 2L. The Super Syringe is the only Hamilton syringe that is made with an acrylic barrel instead of a glass barrel.
| Product Type | General Purpose Syringe |
|---|---|
| Material | Acrylic (Barrel) |
| For Use With (Application) | For air sampling, preparing gas standards, calibrating reservoirs, pneumographs and spirometers |
Restek™ Jumbo Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear acrylic syringes, ideal for holding and dispensing large volumes of gas.
| Product Type | Syringe |
|---|
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Restek™ Presents SGE Gas-Tight Syringes Fitted with Luer-lock Valve
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for sample storage and transportation.
| Includes | Luer-lock valve |
|---|---|
| Product Type | SGE Gas-Tight Syringe Fitted with Luer lock Valve |
| Quantity | Ea. |
| For Use With (Application) | For sample storage and transportation. |
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Dynatech Precision Sampling Heavy Duty Purge and Trap Syringe from Restek
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavy-duty glass barrel with metal front and rear flanges.
| Product Type | Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| For Use With (Application) | For purge and trap applications |
Hamilton™ 1700 and 1000 Series Gastight™ SampleLock™ Syringes, 22 Gauge
Hamilton SampleLock syringes allow you to collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| For Use With (Application) | To collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | General Purpose Syringe |
| Connection Type | Sample Lock, Removable |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.01 in. |
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Restek™ Hamilton Gas-tight Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for gases or liquids, for maximum inertness.
| Quantity | Ea. |
|---|---|
| For Use With (Application) | Gases or liquids, optimum septum penetration and prevention of septum coring |