HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
TSKgel™ CN-80Ts Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For 4.6 mm ID TSKgel CN-80Ts columns
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ lgG, C4 Guard Cartridge, 1,000 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ IgG 1,000 Å C4 is a high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1, 000 Å) Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Endcapped | Yes |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 22 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C5 Supelguard™ Cartridge Kit, 3 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Stand-Alone (Swivel-type)
For use with Supelguard cartridges (2 cm L. x 2 to 4.6 mm I.D.)
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-SCX Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
The LC-SCX cation-exchange columns have strongly acidic propylsulfonic acid groups and are used for separating cations. Adjust pH, ionic strength, and organic modifier concentration to control retention and selectivity.
TSKgel™ HHR Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
All TSKgel HHR-type columns are shipped in THF, which can be exchanged for a broad range of organic solvents.
TSKgel™ SWXL Type Guard Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Shipped in 0.05% NaN3 and 0.1 M Na2SO4 in 0.1 M Phosphate Buffer, pH 6.7.
TSKgel™ PW-Type Guard Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with TSKgel™ Columns, shipped in water.
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges, 5μm Particle Size
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 7% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L7 |
TSKgel™ SuperMP(PW)-H Guard Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperMultiporePW columns and guard columns can be used for water-soluble polymer analysis.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
A general purpose hydrophobic alkyl phase that is very retentive and gives good peak shape for a wide variety of compounds.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 120 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| For Use With (Equipment) | SUPELCOSIL LC-18 Columns |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
TSKgel™ PWXL Type Guard Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 7.8 mm ID G2500PWxl-GMPWxl Columns, 12 μm.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C5 Supelguard™ Cartridge, 3 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Diol Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
LC-Diol columns can be used to separate proteins by gel filtration chromatography.