HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
TSKgel™ ODS-80Tm HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-80Tm is a general purpose column for the analysis of low MW pharmaceuticals, bases, nucleosides and nucleotides.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 0 to 100% organic solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 0°C to 45°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Surface Area | 425 m2/g |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Chromolith™ Flash Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 25 mm
Column Format: Column; Pore Size: 130 Å (Mesopore Size), 2 μm (Macropore Size); Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
MilliporeSigma™ Purospher™ STAR Phenyl (5μm) LiChroCART™ HPLC Cartridge
Provides the required pH stability for 99% of common applications. MilliporeSigma Purospher™ STAR Phenyl (5μm) LiChroCART™ HPLC Cartridge provides the power to separate the most difficult compound mixtures with optimal, reproducible results.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 330 m²/g |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12.5% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| Technique | Reverse Phase HPLC |
| USP Type | L11 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Polar Advantage HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for reversed-phase separation of basic or pharmaceutical compounds using highly aqueous mobile phases.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 17% |
| Stationary Phase | Polar Embedded |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L60 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express F5 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express 5 μm F5 can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | PFP (Pentafluorophenyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | PFP (Pentafluorophenyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ Si-60 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ Si-60 HPLC column has ideal polar properties for normal-phase HPLC separations.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Matrix | Silica Phase |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Surface Area | 650 m2/g |
| Product Line | LiChrospher |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Columns/Purospher™ RP-18 Endcapped Sorbents HPLC Cartridges, 5μm
Excellent peak symmetry with either basic or strongly acidic compounds
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 18% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 480 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Si HPLC Column, 5 μm Particle Size
The Ascentis™ Si is a high loading capacity silica with excellent peak shape. The Ascentis™ Si performs in both normal-phase and HILIC/ANP (aqueous normal phase) mode.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Gel High Purity, Spherical/Silica Phase |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 6 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ Accucore™ Phenyl-Hexyl HPLC Columns
Use this solid core column for fast, high-resolution separations of aromatic and moderately polar compounds.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Particle Shape | Solid Core |
| Max. Pressure | 14500 psi (1000 bar) |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L11 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-S HPLC Column, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-S columns are designed for reliable separations of deoxyribonucleosides and ribonucleosides.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (Octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (Octadecyl) Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrospher™ RP-8 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrospher™ RP-8 HPLC Column is a traditionally produced spherical silica gel carrier with C-8 reversed-phase properties and is suitable for acidic, neutral and weakly basic compounds.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 (Octyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (Octyl) Phase |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 350 m2/g |
| Product Line | LiChrospher |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ PEI HILIC HPLC Columns
Retain highly polar and hydrophilic analytes, which are difficult to analyze with conventional C18 columns, using Hypersil GOLD PEI HILIC LC Columns.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 6% |
| Stationary Phase | PEI HILIC |
| Temperature | 60°C |
| Phase | HILIC |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve baseline separation of carbamate specified in U.S. EPA Method 531.2 with high-efficiency Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbamate LC Columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 3 to 7 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
TSKgel™ ODS-80Tm HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel ODS-80Tm is a general purpose column for the analysis of low MW pharmaceuticals, bases, nucleosides and nucleotides. Common applications include purity checks and peptide mapping.
TSKgel™ G5000HXL HPLC Column, 9 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G5000HXL Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are applied to the non-aqueous separation of polymers with molecular weights less than 4,000,000 Da.