HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC-HILIC HPLC Metal-free PEEK Guard Columns and Kit
PEEK coated HPLC column
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Porosity | 200 Å |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Trinity P1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these mixed-mode columns for simultaneous separation of pharmaceutical drug substances and their counter ions with high efficiency.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Reversed Phase/Anion Exchange/Cation Exchange |
| Temperature | 45°C |
| Phase | Reversed Phase and Ion Exchange |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 7 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 100 m²/g |
| Max. Pressure | 4500 psi (310 bar) |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Surfactant Plus HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for simultaneous separation of anionic, nonionic, cationic, and amphoteric surfactants with CAD and LC-MS detection.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C8 HPLC Columns, 5μm Particle Size
High surface area with high bonded phase coverage
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Column Chemistry | Octyl |
| Surface Area | 310 m²/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 9 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L7 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ ProPac™ IMAC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resolve target proteins using a single column in a high-resolution gradient run with ProPac IMAC-10 LC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Lysozyne Poly(IDA) Grafts |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Affinity Separation |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Separation of Metal-Binding Proteins |
| pH | 2 to 12 |
| Max. Pressure | 3000 psi (207 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ HILIC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this HILIC column to retain and separate highly polar molecules that are unretained by reversed-phase chromatography.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 70°C |
| Phase | HILIC |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ µPAC™ Neo HPLC Columns
Learn more about your proteome samples with Thermo Scientific™ μPAC™ Neo Plus HPLC columns.
| Pore Size | 100 to 300 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silicon Chip |
| pH | 1.5 to 7 |
| Max. Pressure | 6526 psi (450 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Organic Acid HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for separation of hydrophilic, aliphatic, and aromatic organic acids.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 17% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2 to 8 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS (C18) Columns, 10μm Particle Size
Provide an excellent C18 phase for a broad range of applications and a global standard for many existing methods
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Carbon Load | 10% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC UHPLC Column, 2 μm Particle Size
Contains a bare silica stationary phase that can be used for traditional normal phase separations or aqueous normal phase chromatography.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | No |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 HPLC Column, 3 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | PFP (Pentafluorophenyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | PFP (Pentafluorophenyl) Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Product Line | Discovery |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ LiChrosorb™ RP-8 C8 Reversed Phase HPLC Column, 10 μm, 4 mm x 250 mm
Column Format: Cartridge; Carbon Load: 9.50%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Chromolith™ Performance Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 100 mm
Column Format: Column; Pore Size: 130 Å (Mesopore Size), 2 μm (Macropore Size); Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
Thermo Scientific™ Acclaim™ VANQUISH™ C18 UHPLC Columns
Use for high-pressure applications, such as the Vanquish UHPLC system's extended pressure capabilities, for greater power of separation, speed, and throughput.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Max. Pressure | 21756 psi (1500 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 2.2 μm |
| Carbon Load | 18% |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2 to 8 |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L1 |