HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Chromolith™ High Resolution RP-18 Endcapped HPLC Column
Chromolith™ High Resolution 2 mm I.D. columns have macropores with 1.15 μm diameter, giving a column efficiency exceeding 140,000 plates/meter. The mesopores are 15 nm (150 Å), the surface modification is octadecylsilan with full end-capping.
| Pore Size | Monolith |
|---|---|
| Type | Column |
| Carbon Load | 18% |
| Stationary Phase | C18; Octadecylsilane (ODS) bonding phase |
| Temperature | 50°C max. |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Highly porous monolithic silica |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 2 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| Technique | HPLC, MS |
| Max. Pressure | 200 bar |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CLC-L Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ideal for analysis of hydroxy acids, like lactic, malic, tartaric and mandelic acids, amino acids, other amines and bi-functional racemates, like amino alcohols.
MilliporeSigma™ Purospher™ STAR Phenyl (5μm) Hibar™ RT HPLC Column
Provides the required pH stability for 99% of common applications. MilliporeSigma Purospher™ STAR Phenyl (5μm) Hibar™ RT HPLC Column provides the power to separate the most difficult compound mixtures with optimal, reproducible results. Avai
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12.5% |
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| Technique | Reverse Phase HPLC |
| USP Type | L11 |
| Column Format | Analytical Column |
TSKgel™ GMHHR-H HT HPLC Columns, 20 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel HT (High Temperature) Columns for the analysis of organic-soluble polymers at temperatures up to 140°C.
Thermo Scientific™ Syncronis™ aQ C18 Polar Endcapped HPLC Columns
Use for predictable HPLC separations of compounds in highly aqueous mobile phases.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 19% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Polar |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
MilliporeSigma™ Supelco™ Graphsphere™ 2016 Glass Thermal Desorption Tubes
Fritted and Preconditioned TD Tubes
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | An Alternative to Tenax™ TA |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 250-3
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 250-3 comes with customized packing (please specify packing material) and is 250mmL x 3mmI.D.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-S HPLC Column, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-S columns are designed for reliable separations of deoxyribonucleosides and ribonucleosides.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (Octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (Octadecyl) Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
Thermo Scientific™ Accucore™ PREP XL C18 HPLC Columns
Achieve optimal retention of a broad range of nonpolar analytes across multiple applications with Accucore XL C18 solid-core particles.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Solid Core, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 90 m²/g |
| Max. Pressure | 4300 psi (295 bar) |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Tenax™ TA Non-Fritted Thermal Desorption Tube
May be used to trap volatile organic compounds in air samples
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-8-DB HPLC Column, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-DB phases are specially deactivated for basic compounds. These columns provide less retention, better peak shape, and higher efficiency for organic bases than can be obtained on conventional reversed-phase columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 (Octyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (Octyl) Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
TSKgel™ ODS-80Tm HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-80Tm is a general purpose column for the analysis of low MW pharmaceuticals, bases, nucleosides and nucleotides.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 0 to 100% organic solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 0°C to 45°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Surface Area | 425 m2/g |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 10mmI.D.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express RP-Amide can be used for basic, acidic, or neutral compounds with orthogonal selectivity from C18 or C8. The polar-embedded Ascentis™ Express 5 μm RP-Amide columns are compatible with 100% aqueous mobile phases without suffering from 'phase collapse'.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |