HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (329)
- (219)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (956)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (232)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (249)
- (62)
- (1)
- (732)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (5)
- (6)
- (1)
- (2)
- (10)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,353)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (906)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (83)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,124)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,845)
- (12)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (2)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (669)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (445)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (5)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,455)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (84)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (71)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ C18 Selectivity HPLC Columns
Use these endcapped, ultrapure, silica-based columns to generate exceptional peak shape and resolution for HPLC and LC/MS analyses using generic gradients
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS C18 Columns
Use as a general purpose C18 phase for acidic and neutral analytes.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 10% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Accucore™ C18 HPLC Columns
Use this column, with its specially designed solid core, for a broad range of nonpolar analytes across multiple applications.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 11 |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Particle Shape | Solid Core |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ PepMap™ 100 C18 HPLC Columns
Use for high-resolution tryptic, natural, and synthetic peptide analyses. Its high loading capacity is exceptional for low abundant peptides in complex proteomic samples.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Aquasil™ 5μm C18 HPLC Columns, 5?m Particle Size
Thermo ScientificTM AquasilTM 5μm C18 HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS C18 Columns
Use as a robust, general-purpose column for a wide range of applications in QC/QA labs.
| Carbon Load | 11% |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Syncronis™ HILIC HPLC Columns
Maximize liquid chromatography reproducibility and laboratory productivity using Thermo Scientific™ Syncronis™ HILIC LC Columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | Zwitterionic |
| Temperature | 60°C |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP ODS C18 HPLC Columns
Perfect for routine workflows, our Hypersil PREP ODS preparative LC column is a general purpose C18 used in a broad range of USP L1 applications.
| Pore Size | 130 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 10% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 195 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ aQ C18 Polar Endcapped HPLC Columns
Retain and resolve polar analytes with highly aqueous mobile phases.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 12% |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Polar |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ PEI HILIC HPLC Columns
Retain highly polar and hydrophilic analytes, which are difficult to analyze with conventional C18 columns, using Hypersil GOLD PEI HILIC LC Columns.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 6% |
| Stationary Phase | PEI HILIC |
| Temperature | 60°C |
| Phase | HILIC |
| Endcapped | No |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Fitting, Non-Jacketed Liquid Chromatography Column, 30 cm
Constructed of borosilicate glass and are rated at a maximum pressure of 15 psi (1 bar)
| Length (Metric) | 30 cm |
|---|---|
| Column Type | Chromatography |
| Material | Borosilicate Glass (Column), PTFE (Fittings) |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV9 Pre-packed Column, 0.5 x 5 cm, 1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ MabCapture A Pre-packed Column, 0.5 x 5 cm, 1 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.5-cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ Oligo (dT)25 Pre-packed Column
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ pre-packed columns are for use in the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
| Pore Size | 200 nm |
|---|---|
| Particle Size | 50 μm |
| Content And Storage | Shipped in 18% ethanol. Store at 2°C to 8°C. |
| Stationary Phase | Poly deoxythymidine 25 mer (dT-25 mer) |
| For Use With | Chromatography Systems |
| Column Type | Process Development |
| Purification Target | mRNA |
| Product Line | POROS GoPure |
| Column Format | Pre-packed |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ MabCapture A Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small-scale purification.