GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 30m and Under: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ RTX™-65TG Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns, specially tested for triglycerides
| Particle Size | 0.1 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Polarity | Mid to high polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.1 μm |
| USP Type | G17 |
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 60m or Longer: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 60m or Longer: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx™-Dioxin2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique selectivity for toxic dioxin and furan congeners allows use as a confirmation GC column, thermally stable to 340°C
| Max. Temperature | 340°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-Dioxin2 |
| Quantity | 1 |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Toxic Dioxin and Furan Congeners Analysis |
| Functionality/Interaction Type | Isomer specificity for 2,3,7,8-TCDD and 2,3,7,8-TCDF |
Restek™ Stabilwax™-MS Columns, Length: 30 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for Food, Flavor, Fragrance, and Industrial Chemical/Solvent Analysis
| Stationary Phase | Stabilwax™-MS |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | High |
| Temperature Range | 40°C to 250/260°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Food, Flavor, Fragrance, and Industrial Chemical/Solvent Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns - 10m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica column for alcohols, oxygenates, PCB congeners, pesticides, and fragrance compounds.
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns - 40m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns equivalent to USP G46 phase.
Restek™ Rtx™-PCB Capillary Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique polymer for PCBs analysis by GC-ECD or GC-MS
| Stationary Phase | Rtx™-PCB |
|---|---|
| Polarity | Low Polar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | PCBs Analysis |
Restek™ RTX™-2330 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for cis/trans FAMEs, dioxin isomers
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Polarity | High polar |
| Temperature Range | 0°C to 260/275°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G48 |
Restek™ Rtx™-1 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities, PCB congeners, simulated distillation, arson accelerants, gases, natural gas odorants, sulfur compounds, essential oils, hydrocarbons, semivolatiles, pesticides, oxygenates
| Stationary Phase | Rtx™-1 |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 m |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Nonpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Solvent Impurities, PCB Congeners, Simulated Distillation, Arson Accelerants, Gases, Natural Gas Odorants, Sulfur Compounds, Essential Oils, Hydrocarbons, Semivolatiles, Pesticides, Oxygenates Analysis |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rxi™-1 MS Capillary Columns, 0.32 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for arson accelerants, essential oils, hydrocarbons, pesticides, PCB congeners, sulfur compounds, amines, solvent impurities, simulated distillation, oxygenates, gasoline range organics (GRO), and refinery gases
| Stationary Phase | Rxi™-1 MS |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Nonpolar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Arson Accelerants, Essential Oils, Hydrocarbons, Pesticides, PCB Congeners, Sulfur Compounds, Amines, Solvent Impurities, Simulated Distillation, Oxygenates, Gasoline Range Organics (GRO), and Refinery Gases |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rtx™-1614 Capillary Columns, 0.25 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized for PBDE Analysis by EPA Method 1614
| Max. Temperature | 360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-1614 |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Quantity | 1 Column |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | PBDE Analysis by EPA Method 1614 |
| Film Thickness | 0.1 μm |
Restek™ Rtx-DHA Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent responses and peak symmetry for polar oxygenates
| Type | Capillary column |
|---|---|
| Material | Dimethyl polysiloxane |
| For Use With (Application) | DHA Methods |
Restek™ Rt-2560 Column, Fused Silica
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly polar phase, biscyanopropyl polysiloxane, not bonded