Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
| For Use With (Application) | Protect eyes, face from IR burns, flying sparks, hot metal spatter, chips |
|---|
MSA™ V-FIT™ Construction Harness - Tongue Buckle Leg Straps
The V-FIT™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Length (Metric) | 64.5 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Color | Gray |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 25.4 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
| Includes | Harness |
| Product Type | Fall Protection |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Style | Vest with shoulder padding |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
Werner Co. Blue Armor Standard Harness with Back D-Ring
Blue Armor standard harness with back D-rings.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Blue,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue Buckle |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Polyester |
| Includes | Back Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Standard Harness (Non-stretch) |
| Buckle Style (Chest) | Slotted Pass-Thru |
| Style | Blue Armor |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
Poltex HWL Foam Earplug Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds a box of foam earplugs and fits Honeywell Maximum Earplug S-7902 or equivalent. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 5.5 x 8.4 x 8.25 in. |
|---|
Poltex ULN Foam Earplug Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds a box of foam earplugs. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 5 x 7.1 x 12.3 in. |
|---|
Moldex™ TouchFree EcoStation™ Starter Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
TouchFree EcoStation™ - A Hygienic Solution to Earplug Dispensing Hearing protection has never been easier to access. Simply place your hand under the automatic dispenser and a pair of earplugs will drop right into your palm.
| Includes | Mounting Hardware |
|---|---|
| Mounting | Wall Mountable |
| Disposable | Single-use |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 33 dB |
| Plug Shape | Bullet |
| Size | Universal |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Foam |
| Foldable | Roll Down |
| Metal Detectable | No |
| Corded | Uncorded |
| Holds | 500 Pairs |
National Safety Apparel™ Arc H2O FR Hi-Vis Yellow Bib Overall - Class E Tall
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Arc H2O FR HI-Vis rain bib overall class E
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Seam Type | Welded |
| Color | Fluorescent Yellow |
| Ankle Style | Open |
| Arc Flash Rating | 19 cal/cm² (Fluorescent Yellow); 24 cal/cm² (Fluorescent Orange) |
| Material | Polyurethane-coated FR Cotton |
| Certifications/Compliance | CAT 2, NFPA 70 E, ANSI/ISEA 107 Class E, CSA Z462, ASTM F2733, ASTM F1891, OSHA 1910.269 |
| Closure Type | Buckle |
| Suspender | Adjustable |
National Safety Apparel™ 12 Cal UltraSoft Bib Overalls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Overalls feature durable water-repellent finish. Compliant with inherent FR protection.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Resistance | Flame |
| Seam Type | Stitched |
| Color | Navy |
| Ankle Style | Open |
| Waist Style | Standard |
| Arc Flash Rating | 12 cal/cm² |
| Material | Cotton, Nylon |
| Certifications/Compliance | CAT 2, ASTM F1506, OSHA 1910.269, NFPA 70 E, CSA Z462 |
| Closure Type | Buckle |
| Suspender | Adjustable |
National Safety Apparel™ Arc H2O FR Hi-Vis Orange Bib Overall - Class E Tall
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Arc H2O FR HI-Vis rain bib overall class E
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Seam Type | Welded |
| Color | Fluorescent Orange |
| Ankle Style | Open |
| Arc Flash Rating | 19 cal/cm² (Fluorescent Yellow); 24 cal/cm² (Fluorescent Orange) |
| Material | Polyurethane-coated Cotton |
| Certifications/Compliance | CAT 2, NFPA 70 E, ANSI/ISEA 107 Type R Class 3, CSA Z462, ASTM F2733, ASTM F1891, OSHA 1910.269 |
| Closure Type | Buckle |
| Suspender | Adjustable |
National Safety Apparel™ 55 Cal TECGEN FR Arc Flash Bib Overalls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides lightweight, durable, heat and flame-resistant solutions. Made of 34% aramid, 33% lyocell, 31% modacrylic, and 2% anti-static materials, Nomex™ is engineered to absorb moisture and dry quickly
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Seam Type | Stitched |
| Color | Navy |
| Ankle Style | Open |
| Arc Flash Rating | 55 cal/cm² |
| Material | Rayon, Modacrylic, O-Pan, Para-Aramid |
| Certifications/Compliance | CAT 4, NFPA 70 E, CSA Z462, ASTM F1506, OSHA 1910.269 |
| Closure Type | Buckle |
| Suspender | Adjustable |
National Safety Apparel™ 100 Cal ArcGuard™ Nomex/Kevlar Bib Overalls
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides lightweight, durable, heat and flame-resistant solutions. Made of 34% aramid, 33% lyocell, 31% modacrylic, and 2% anti-static materials, Nomex™ is engineered to absorb moisture and dry quickly
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Resistance | Flame |
| Seam Type | Stitched |
| Color | Brown |
| Ankle Style | Open |
| Waist Style | Standard |
| Arc Flash Rating | 100 cal/cm² |
| Material | Multi-layer DuPont™ Nomex™, Kevlar™ |
| Certifications/Compliance | CAT 4, NFPA 70 E, CSA Z462, ASTM F1506, OSHA 1910.269 |
| Closure Type | Buckle |
| Suspender | Adjustable |
Vikan™ Top Dog 8 mil Die Cut 50 in. Apron
Top Dog 8 mil Die Cut 50 in. Apron is reversable and designed to fit comfortably over clothes.
| Thickness | 8 mil |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Type | Apron |
| Material (Liner) | Ether-Based Polyurethane |
| Size | Universal |
| Length (English) | 50 in. |
| Weight (English) | 0.6 lb. |
| Material | Polyurethane |
| Certifications/Compliance | FDA Compliant |
| Closure Type | Waist Ties |
| Sterility | Non-sterile |
| Dimensions (L x W) | 50 x 50 in. |
Vikan™ Top Dog 6 mil X-Large Gown
Size x-large open-back gowns feature full-length cuffed sleeves and are available in a variety of colors.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 114.3 cm |
| Size | X-Large |
| Length (English) | 45 in. |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Ether-Based Polyurethane |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food Processing, Handling, Service |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Thickness | 6 mil |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Style | Full Length |
| No. per Pack | 10/Cs. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Over-the-Head |
Magid™ CleanMaster 7402 Nylon Tricot Gloves - 10 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Two-piece, cut and sewn gloves are specifically designed for low-linting and minimal product contamination. Can be worn alone for cleanroom applications, or used as a glove liner under waterproof or unlined gloves.
| Series | 7402 |
|---|---|
| Construction | Cut and Sewn |
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | White |
| Length (English) | 10 in. |
| Thumb Style | Keystone |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Cleanroom, Paint, and Electronics Projects |
| Glove Cuff Style | Open |
| Hand | Ambidextrous |