Safety Clothing
Filtered Search Results
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Coverall (all)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile coveralls used in controlled environments to protect against particulates and other contaminants.
| Thickness | 5 mil |
|---|---|
| Seam Type | Bound |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Color | White |
| Model | IC253BWH |
| Ankle Style | Covered Elastic |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Barrier to Dry Particles, Microorganisms, and Non-Hazardous Liquids |
| Closure Type | Zipper |
| Sterility | Sterile |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, White Frost
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Model | 8110 |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
DuPont™ Tyvek™ 400 Disposable Pants
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed disposable pants featuring lightweight, chemically and biologically inert, tear-resistant
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Color | White |
| Ankle Style | Open |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Nonsterile Bouffants
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Creates a barrier to dry particles, microorganisms, and nonhazardous liquids. Suitable for ISO 5 (class 100) or higher cleanroom environments.
| Includes | Elastic Headband |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Diameter (English) | 21.5 in. |
| Seam Type | Serged |
| Product Type | Cleanroom Bouffant |
| Size | 21 in. |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Color | White |
| Quantity | 250/Cs. |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | Category III PPE |
DuPont™ Tyvek™ 400 Lab Coat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Limited-use lab coats offer easy donning and doffing and provide an ideal balance of protection, durability, and comfort.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | TY212SWH |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Lead and Asbestos Abatement, Remediation, General Maintenance, Spray Painting, Cleaning |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lay Down |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
3M™ Disposable Protective Lab Coat, Series 4440
Offers a barrier against non-hazardous particles and liquid splashes in light duty applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | Microporous Laminate |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE Category 1 |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Weight (English) | 1.93 oz. |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Catering, Cleanrooms, Electronics Manufacturing, General Maintenance, Laboratories |
| Closure Type | Zipper |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Tape Type | 2 in. 3M™ Scotchlite™ reflective stripes |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Knee-Length, Cranberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Cranberry |
| Model | 3660CY |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Series 105 White Coveralls
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for use in controlled environments to protect against particulates and other contaminants.
| Neck Style | Hooded |
|---|---|
| Description | Elastic wrist and ankle, attached thumb loops, standard hood with elastic opening, attached boot with PVC soles, set sleeves |
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Barrier to dry particles, microorganisms, and non-hazardous liquids |
| Sterility | Sterile |
| Thickness | 5 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Model | IC105SWH |
| Ankle Style | Elastic,Attached Boots |
| Hood Type | Elastic |
| Closure Type | Zipper |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Serged Seam Cleanroom Frocks
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available in sterile or non-sterile versions, Tyvek™ cleanroom frocks provide an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash in ISO 5 (Class 100) and above environments.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | High Mandarin |
Ansell™ AlphaTec™ 66-667 Polyester Coverall
Breathable, chemical splash resistance, re-usable Level B protection
| Seam Type | Sealed |
|---|---|
| Color | Red |
| Quantity | 5 Cs. |
| Weight (English) | 2.87 lb. |
| Material | Polyester with GORE Membrane |
| Certifications/Compliance | NFPA 1992 (Ed 2012) |
| Weight (Metric) | 1300 g |
3M™ Hooded Anti-Static Protective Coveralls 4565 Series
Comfortable coveralls made with high-performance fabric offer advanced quality and protection in challenging conditions such as exposure to hazardous dusts and particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Taped |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Color | White |
| Ankle Style | Elastic |
| Material | Microporous Polyethylene Laminate |
| Certifications/Compliance | ASTM F1670, EN 14126:2003, EN 1149-1:2006, EN 13034, EN-ISO 13982-30 |
| Coating | Anti-static |
| Closure Type | 2-way Zipper with Sealed Storm Flap |
| Sterility | Non-sterile |
Red Kap™ Men's Button-Front Lab Coats
Performance blend poplin lab coat features three large convenient pockets. Available in regular or long styles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 105.4 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41.5 in. |
| Material | Cotton,Polyester |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
International Enviroguard™ ChemSplash 1 Chemical Splash Coveralls with Taped Seams, Elastic Wrist and Ankle
These durable and disposable coveralls with taped seams and elastic back protect against chemical splashes and toxic particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Color | Yellow |
| Waist Style | Elastic at Back |
| Material | Laminated Non-woven Fabric |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Resistance | Acid,Caustics,Chemicals,Isopropyl Alcohol,Particle |
| Seam Type | Serged,Taped |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Chemical Protective Clothing |
| Latex Free | Yes |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard Collar |
| Closure Type | 2-way Front Zipper with Storm Flap |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |