Drum Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (4)
- (9)
- (4)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (8)
- (11)
- (5)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
PIG™ Latching Drum Lid for Draining
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Latching drum lid with drain to keep drums and hazardous waste storage containers securely closed and locked.
| Height (Metric) | 17 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 18 in. |
| Product Type | Latching Drum Lid |
| Diameter (Metric) Inner | 45.72 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 6.75 in. |
Sorini Lever Drum Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement parts to help you extend a drum's life and cut replacement costs.
PIG™ Latching Bucket Lid with Fast-Latch Ring Red
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Latching lid with fast-latch ring for 5 gal. steel and poly buckets.
Justrite™ EL Fitting for Horizontal and Vertical Drum Vents
Cast iron EL fitting for use with Justrite Horizontal and Vertical Drum Vents
PIG™ Burpless™ Small Steel Drum Funnel with Buttress Thread
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drum funnel with built in overflow preventer that allows pouring without venting.
PIG™ Burpless™ Latching Drum Lid with Fusible Plugs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Latching lid with FM-approved plugs that meets NFPA 30 venting requirements and helps to safely contain and lock flammable materials in a 55-gallon steel drum.
| Height (Metric) | 11 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 23.25 in. |
| Length (Metric) | 68 cm |
| Product Type | Latching Drum Lid |
| Diameter (Metric) Inner | 59 cm |
| Length (English) | 26.75 in. |
| Sterility | Non-sterile |
New Pig Corrosive Liquids Drum Gauge
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gauge can be used with flammables and its chemical- and solvent-resistant stainless steel design is built to last
Justrite™ Horizontal and Vertical Drum Vents
For controlled release of flammable vapors; prevent explosions caused by pressure buildup
| Description | Opens at 5 psig Internal Pressure |
|---|---|
| Certifications/Compliance | FM |
| Product Type | Fill Drum Vent |
|---|---|
| Certifications/Compliance | FM |
Eagle™ Spill-Control Drum Funnel Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with Eagle Spill-Control Drum Funnel (see cat. no. 18600)
PIG™ Burpless™ Small Steel Drum Funnel
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small steel drum funnel for filling poly or steel drums.
| Height (Metric) | 28 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 5 in. |
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 21 cm |
| Product Type | Drum Funnel |
| Diameter (Metric) Inner | 13 cm |
| Length (English) | 8.3 in. |
| Weight (English) | 5.6 lb. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 2.5 kg |
| Height (English) | 11 in. |
Justrite™ Antistatic Wires with End Connectors
Prevent ignition by sparks resulting from movement of flammable liquids
| Product Type | Wire |
|---|