Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,267)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Width (Metric) Printable Area | 25.40 mm |
| Quantity | 1500/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Differentiate lab samples |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.0762 mm |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -196°C |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Label Printer or BradyPrinter i3300 |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -320°F to +158°F |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +70°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Fisherbrand™ Quarantine Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Healthcare professionals are looking for simple, yet effective ways to communicate the status of patient samples to minimize exposure and reduce labeling errors. The Fisher Healthcare channel has a full suite of labeling solutions to insure maintaining effective laboratory practices.
Brady™ Dissolvable Paper Labels
Brady™ Dissolvable Paper Labels completely dissolve in warm water within 30 seconds, leaving no adhesive residue behind.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Length (Metric) | 91.44 m |
| Color | White |
| Quantity | 1 |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Asset tracking, General identification, Laboratory labelling, Warehouse marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.0762 mm |
| Format | Continuous |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -70°C |
| For Use With (Equipment) | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 76 mm Core Printers |
| Thickness (English) | 0.0030 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to +212°F |
| No. per Pack | 1 Tape / Roll |
| Coating | None |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to +100°C |
| Finish | Matte |
Fisherbrand™ Isolation Precaution Notification Square Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Healthcare professionals are looking for simple, yet effective ways to communicate the status of patient samples to minimize exposure and reduce labeling errors. The Fisher Healthcare channel has a full suite of labeling solutions to insure maintaining effective laboratory practices.
Brady™ Thermal Transfer Printer BradyBondz™ Labels
Designed for thermal transfer printers. Brady™ Thermal Transfer Printer BradyBondz™ Labels are made of polypropylene and are perfect for industrial identification.
| Description | Suggested Robbon Series: R4400; R6200 |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.0031 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | UL Recognized; CSA Accepted |
| For Use With (Application) | Arc Flash Labels; Arrow Tape; Pipe and Valve Marking; Safety and Compliance ID; Visual Workplace Labeling; Warehouse Marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Waste Disposal Label, USED OIL
Use to easily identify and sort waste. Brady™ Waste Disposal Label, USED OIL is made of vinyl material.
Brady™ Hazardous Material Label: HYDROCHLORIC ACID
Provide workers with all of the chemical information needed for hazardous materials they may encounter. Brady™ Hazardous Material Labels are made of vinyl and display text in black on yellow.
Brady™ PermaShield™ Laser Printable Labels
Made with metallized Polyester with overlaminate that gives extra protection
Brady™ B-7569 Pre-Printed GHS/CLP Chemical Labels, L4B Diamond
Designed with vinyl film that withstands exposure to moisture, chemicals and handling
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Description | Pre-printed GHS/CLP Chemical Labels for BBP3x Printers |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Software Type | Brady Workstation, MarkWare |
| Display Text | Legend: L4B Diamond |
| Color | White with Pre-printed Red Diamonds |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | BS5609:1986 Section 2 and section 3 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to 75°C |
| For Use With (Application) | Chemical labeling |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
PDC Biohazard Hazard Label, Fluorescent Red, 500 Labels/Roll
Enhance safety and visibility with PDC™ Biohazard Hazard Labels in bright fluorescent red for clear hazard identification.
Brady™ Small HMIG Pin-Feed Labels With Chemical Name: HEALTH FLAMMABILITY INSTABILITY…
Pin-Feed Labels enhance your computerized labeling system because they won't slip, smudge or smear as they track through your printer
PDC Direct Thermal Label, Green Border, 350 Labels/Roll, 36 Rolls/Case
Green-bordered direct thermal labels provide clear, color-coded identification for healthcare and laboratory use.
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
Fisherbrand™ Clean Label
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Healthcare professionals are looking for simple, yet effective ways to communicate the status of patient samples to minimize exposure and reduce labeling errors. The Fisher Healthcare channel has a full suite of labeling solutions to insure maintaining effective laboratory practices.