Spill Control Agents and Response Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (72)
- (9)
- (55)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (3)
Filtered Search Results
| Type | Chemical Spill Kit |
|---|
Fisher Scientific Flammable-Solvent Clean-Up Kits, Fisher Chemical
One-time-use kit absorbs up to 1 gal. (4L) of flammable solvents
Brady™ Acid and Base Neutralizing Polymers
Neutralizing Polymers are used to solidify a wide range of acid and base spills
| Depth (English) | 12.5 in |
|---|---|
| Width (English) | 12.5 in. |
| Capacity (English) | 2.6 qt. |
| Length (English) | 12.5 in. |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Dimensions (L x W) | 12.5 x 9.5 in. |
| Height (English) | 9.5 in |
| Height (Metric) | 45.7 cm |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polyethylene |
| Height (English) | 18 in. |
Fisherbrand™ FSC Special Spill Kit Formaldehyde
Spill Kits combine pads, accessories and PPE so that you are prepared in an emergency. Position them around your facility so that you are prepared should a spill occur.
Fisherbrand™ Formalin Neutralizing/Absorbing Pads
For absorbing and neutralizing formalin in a lab environment
| Type | Formalin Absorbent Pad |
|---|---|
| For Use With (Application) | Neutralizes and reduces harmful vapors during grossing procedures |
Brady™ Universal Economy Spill Kit
Universal Economy Spill Kit will absorb multiple types of liquids from small spills.
Brady™ Allwik™ 20 gal. Lab Pack Spill Kit, Universal - TAA Compliant
Kit for small-medium spill responses
Brady™ Allwik™ 6.5 gal. Spill Bucket, Universal
Accessible spill kit in a convenient reusable bucket
FyterTech Nonwovens Spilfyter™ Grab and Go Neutralizer Spill Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Handle small acid or base spills quickly
StatLab™ NeutraGreen™ Liquid Neutralizer
Transforms waste formalin into an odorless, 100% non-hazardous material.
| Type | Formalin Neutralizer |
|---|---|
| Material | Pre-treated Formalin Neutralizer |
| For Use With (Application) | Neutralizing Waste Formalin |
FyterTech Nonwovens Spilfyter™ KolorSafe™ Liquid Neutralizers for Bases
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Take the guesswork out of neutralizing hazardous spills
| Includes | Color change indicator when neutralized |
|---|---|
| Type | Base Neutralizer |
| Format | Liquid |
| Shelf Life | 3 Years |
| For Use With (Application) | For lab and cleanrooms |
Acid Spill Clean-Up Kit, Fisher Chemical
Neutralize and absorb up to 0.25 gal. (1L) of most laboratory acids
Spill Clean-Up Kit Combo Pack, Fisher Chemical
Be prepared to respond to a variety of chemical spill emergencies
Caustic Spill Clean-Up Kits, Fisher Chemical
Neutralize and absorb up to 0.25 gal. (1L) liquid caustic spills