Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (15)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (140)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (88)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (91)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (311)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
H-B Instrument™ Double-Safe™ PFA Safety Coated, Liquid-In-Glass Thermometers: Total Immersion
Protect your workplace and ensure a safe environment
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Grade | Precision |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
H-B Instrument™ Durac™ Bi-Metallic Thermometer: Range: 10° to 260°C (50° to 500°F), 64mm Dial
With 2.5% or 2° accuracy—ideal for measuring temperatures in pipes, griddles and hot plates
H-B Instrument™ Enviro-Safe™ Environmentally Friendly Liquid-In-Glass Pocket Thermometers
Environmentally friendly portable thermometers
| Immersion Type | Total Immersion |
|---|---|
| Length (English) Overall | 6.3 in. |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| For Use With (Application) | Ideal for field studies, waste water treatment and any “on-the-go” applications. |
| Length (Metric) Overall | 160 mm |
H-B Instrument™ DURAC™ Bi-Metallic Min/Max Thermometer; -50/50°C (-58/122°F)
Maximum/Minimum thermometers display the current temperature and register the maximum and minimum temperatures attained since the last reset.
H-B Instrument™ Durac™ Maximum-Registering Autoclavable Bimetal Thermometers
Indicate the highest temperature achieved and hold that measurement until manually reset
| Min. Temperature (English) | 0°F |
|---|---|
| Material | Bimetal |
| Subdivision | 2°C/5°F |
| Length (English) Probe | 2 in. |
| Dial Size (English) | 3.19 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 150°C |
| Length (Metric) Probe | 50 mm |
| Accuracy | +/-1.5°C (+/-3°F) full range |
| Lens Material | Glass |
| Max. Temperature (English) | 300°F |
| Dial Size (Metric) | 81 mm |
| Temperature Range (English) | 0°F to 300°F |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +150°C |
| Min. Temperature (Metric) | -20°C |
H-B Instrument™ Durac™ Plus™ ASTM-Like Partial Immersion Laboratory Thermometers
Safer than their mercury counterparts
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM |
| For Use With (Application) | Quality control laboratories or where ISO 9000 standards are in place |
H-B Frio-Temp SP Scienceware™ Calibrated Electronic Verification Thermometers, Calibrated for Incubators
Digital thermometers verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens. Available calibrated for specific applications and equipment.
| Includes | Multi-language instructions (English, French, German, Italian, Portuguese and Spanish) |
|---|---|
| Calibration Points | 37°C Incubator |
| Certifications/Compliance | Tested and calibrated in H-B's exclusive triple accredited/registered ISO/IEC 17025:2005, A2LA accredited laboratory (Cert No.2448.01), against equipment whose calibration is traceable to NIST. Individually serialized, CE marked. |
| For Use With (Application) | Temperature Calibration and Verification |
| Calibrated | Incubator |
| Resolution | 0.1°C/°F |
H-B Instrument™ SP Scienceware™ Calibrated Electronic Thermometers with Waterproof Sensor - Dual Zone: -40°/+70°C (-40°/+158°F) External
Digital thermometers that effectively measure the temperature of wet or dry environments including freezers, refrigerators, water baths, aquariums, incubators and more.
| Includes | Multi-language instructions (English, French, German, Italian, Portuguese and Spanish) |
|---|---|
| Accuracy | ±1°C |
| Certifications/Compliance | Tested and calibrated in H-B's exclusive triple accredited/registered ISO/IEC 17025:2005, A2LA accredited laboratory (Cert No.2448.01), against equipment whose calibration is traceable to NIST. Individually serialized, CE marked. |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +70°C |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| Probe Type | Waterproof |
| Min. Temperature (Metric) | -40°C |
| Calibrated | Yes |
| Resolution | 0.1°C/°F |
H-B Instrument™ Enviro-Safe™ Environmentally Friendly Precision Liquid-In-Glass Thermometer
Precision accuracy to ±1.0°C
H-B Instrument™ Durac™ Galileo Thermometers
Thermometers with colorful spheres which rise and fall to indicate temperature
| Includes | Colorful spheres |
|---|---|
| Accuracy | ±4°F |
| Scale | Fahrenheit |
| Material | Glass |
| Subdivision | 4°F |
Synthware™ Glass Thermometer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glass Thermometer features a 10/18 joint and a kerosene bulb.
| Accuracy | ±1°C |
|---|---|
| Description | 10/18 Joint |
| For Use With (Equipment) | Ground Glass Thermometer Adapter |
| Product Type | Thermometer |
| Thermometer Fill | Kerosene |
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Min. Temperature (English) | -4°F |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Temperature Monitoring |
| Min. Temperature (Metric) | -20°C |
Streck Temp-Chex™ Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Temp-Chex with Red Spirit is a certified NIST-traceable laboratory thermometer for monitoring refrigerators, ultra-low freezers, incubators, and room temperatures.
| Includes | Temperature wall chart |
|---|---|
| Accuracy | ±0.5°C |
| Product Type | Thermometer |
| Subdivision | 0.5° |
| Certifications/Compliance | NIST, DKD |
Thermco™ Autoclave Mercury Thermometer Refill, Certified
Thermco™ Autoclave Mercury Thermometers are for validating autoclaves by monitoring the highest temperatures attained during a sterilization cycle.
Thermco™ Autoclave Armored Mercury Thermometer, Certified
Thermco™ Autoclave Mercury Thermometers are for validating autoclaves by monitoring the highest temperatures attained during a sterilization cycle.
Thermco™ Ertco™ ASTM 9F
Manufactured in accordance with specifications of the American Society for Testing and Material