Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Human IL-1 beta ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3553 |
| Interassay CV | 4.5% |
| Intraassay CV | 2.9 |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Assay Range | 33 to 1400 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
R&D Systems™ cAMP Parameter Assay Kit
cAMP Parameter Assay Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Cyclic AMP Levels in Various Samples |
|---|---|
| Target Species | Multi-species |
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Kit |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Cell Lysates,Plasma (EDTA, Heparin),Saliva,Serum,Urine |
| Assay Sensitivity | 8.57 pmol/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at -20° to -70°C. Use a manual defrost freezer and avoid repeated freeze-thaw cycles. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 3.75 to 240 pmol/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | Cross-species reactivity not tested. Cross-reactivity observed with 1 or more available related molecules. |
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Mouse Th1/Th2/Th9/Th17/Th22/Treg Cytokine Panel, 17plex
The ProcartaPlex Mouse Th1/Th2/Th9/Th17/Th22/Treg Cytokine Panel 17plex enables the exploration of the T helper response by analyzing 17 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ProcartaPlex™ Human Cytokine/Chemokine/Growth Factor Convenience Panel 1, 45plex
The ProcartaPlex Human Cytokine/Chemokine/Growth Factor Convenience Panel 1 45plex enables the study of immune function by analyzing 45 protein targets in a single well using Luminex xMAP technology.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ IFN gamma Human ProcartaPlex™ Simplex Kit
Ideal solution for assessing multiple protein biomarkers in a single sample. Explore our broad portfolio of pre-configurated panels and combinable single analytes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human PDGF-BB ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.4% |
| Intraassay CV | 4% |
| Gene Symbol | PDGFB |
| Total Assay Time | 3 hr 30 min |
| Sample Volume | Plasma 20 μL, Serum 20 μL, Supernatant 20 μL |
| Assay Sensitivity | 4.6 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 31.3-2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | P01127 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | PDGF-BB |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Biotinylated Detection Antibody, SAV-HRP, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 5155 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | Platelet derived growth factor BB |
Invitrogen™ Mouse IL-33 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 3.6% |
| Intraassay CV | 6.7% |
| Gene Symbol | IL1rl1, IL33 |
| Total Assay Time | 3 hr 30 min |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 11.2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 46.9-3000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | P14719, Q8BVZ5 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-33 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Biotinylated Detection Antibody, SAV-HRP, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 17082, 77125 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | Interleukin 33, DVS27-related protein, IL1F11 |
Invitrogen™ Human HGF Instant ELISA™ Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3082 |
| Interassay CV | 8.3% |
| Intraassay CV | 7.6 |
| Assay Sensitivity | 5.5 pg/mL |
| Assay Range | 63 to 4,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
Invitrogen™ Human SMAD1 (Total/Phospho) InstantOne™ ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 4086 |
Invitrogen™ Mouse VEGF-A ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 6.4% |
| Intraassay CV | 3.8% |
| Gene Symbol | VEGFA |
| Total Assay Time | 4 hr 30 min |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 20.0 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 62.5-4000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | Q00731 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | VEGF |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Biotinylated Detection Antibody, SAV-HRP, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 22339 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | Vascular endothelial growth factor A, VPF |
Invitrogen™ Human IL-12 p70 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 4.8% |
| Intraassay CV | 3 |
| Gene Symbol | CLMF,CLMF2,IL-12 B,IMD28,IMD29,NKSF,NKSF2,CLMF,IL-12 A,NFSK,NKSF1,P35 |
| Total Assay Time | 3 hrs 10 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 2.1 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 3.1 to 200 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P29459,P29460 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-12 p70 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Controls,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3592, 3593 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-12 subunit p70, CLMF, NKSF |
Invitrogen™ Human PARP (Cleaved) [214/215] ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Granzyme B Monoclonal Antibody (N4TL33), Brilliant Ultra Violet™ 395, eBioscience™
Mouse Monoclonal Antibody
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Brilliant Ultraviolet 395 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P10144 |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 5 μL/Test |
| Antigen | Granzyme B |
| Gene Symbols | GZMB |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | AI553453; C11; Cathepsin G-like 1; CCP1; CCP-1/C11; CCPI; CGL1; CGL-1; CSPB; CSP-B; Ctla1; Ctla-1; CTSGL1; cytotoxic cell protease 1; cytotoxic serine protease B; Cytotoxic T lymphocyte associated serine esterase 1; cytotoxic T-lymphocyte proteinase 2; cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 1; fragmentin; fragmentin 2; fragmentin-2; GLP I; GLP III; GLP-1; granzyme 2; granzyme B; granzyme B (granzyme 2, cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 1); granzyme B(G,H); Granzyme-2; GranzymeB; granzyme-like protein 1; granzyme-like protein I; GRB; GZB; Gzmb; HLP; human lymphocyte protein; Human lymphocyte protein (Hlp); Lymphocyte protease; Natural killer cell protease 1; OTTHUMP00000028189; RNKP-1; SECT; T-cell serine protease 1-3E |
| Gene | GZMB |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3002 |
| Formulation | PBS with BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | N4TL33 |
R&D Systems™ Human IGF-I/IGF-1 Quantikine ELISA Kit
From the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human STAT3 (Total/Phospho) InstantOne™ ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More