Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Novus Biologicals™ Mouse Calreticulin ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Invitrogen™ Estrone Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Estrone Competitive ELISA Kit |
| Interassay CV | 5.5% |
| Intraassay CV | 4.7 |
| Total Assay Time | 2 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Fecal Extract 50 μL, Supernatant 50 μL, Urine 12.5 μL |
| Assay Sensitivity | 22.4 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Reproductive Biology |
| Assay Range | 31.25 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Fluorescence |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Estrone |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Fecal Extract,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Novus Biologicals™ Human Procollagen Type III ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Invitrogen™ Thiobarbituric Acid Reactants (TBARS) Colorimetric Assay Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Aspartate Aminotransferase (AST/GOT) Activity Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Human Urinary TIM-1/KIM-1/HAVCR Quantikine ELISA Kit
Human Urinary TIM-1/KIM-1/HAVCR Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Target | TIM-1/KIM-1/HAVCR |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 26762 |
| Sample Type | Urine |
| Gene Symbol | HAVCR1 |
| Assay Sensitivity | 0.046 ng/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 0.16 to 10 ng/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
R&D Systems™ Human Follistatin Quantikine ELISA Kit
Human Follistatin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human GDNF ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Other Proteins |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 4 pg/mL |
| Research Discipline | Neurobiology |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | GDNF |
| Specificity | This ELISA kit shows no cross-reactivity with the following cytokines tested: human Angiogenin, BDNF, BLC, ENA-78, FGF- 4, IL-1 alpha, IL-1 beta, IL-2, IL-3, IL-4, IL-5, IL-6, IL-7, IL-8, IL-9, IL-11, IL-12 p70, IL-12 p40, IL-13, IL-15, IL-309, IP-10, G-CSF, GM-CSF, IFN-gamma, Leptin (OB), MCP-1, MCP-2, MCP-3, MDC, MIP-1 alpha, MIP-1 beta, MIP-1 delta, PARC, PDGF, RANTES, SCF, TARC, TGF-beta, TIMP-1, TIMP-2, TNF-alpha, TNF-beta, TPO, VEGF. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 4 pg/mL to 2000 pg/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | ATF,ATF1,ATF2,HFB1-GDNF,HSCR3 |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 2.74 to 2000 pg/mL |
| Accession Number | P39905 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 2668 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | ATF1, ATF2, HFB1-GDNF, HSCR3 |
Invitrogen™ Rat Prolactin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | PRL |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.41 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.41 to 100 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | AV290867; decidual prolactin; GHA1; growth hormone A1; Human prolactin; lactogenic prehormone (AA -30 to 199); preprolactin; pre-prolactin; Prl; Prl1a1; PRLB; PRLSD1; Prol; Prolactin; prolactin family 1, subfamily a, member 1; prolactin precursor; prolactin protein; RATPRLSD1; RNPROL |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Prolactin |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 24683 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human MMP13 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Cell Structure & Organelle Proteins |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 6 pg/mL |
| Research Discipline | Extracellular Matrix & Cell Adhesion |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | MMP13 |
| Specificity | This ELISA kit shows no cross-reactivity with any of the cytokines tested Human Angiopoietin-1, Angiostatin , B7-1, BMP-7, CD14, CD30, CD40, CD40 Ligand, CTLA-4, CXCL16, Dkk-4 , DR6, Endostatin, E-Selectin, Follistatin, HB-EGF, HVEM, ICAM-2, IGF-II, IL-10 Ra, IL-10 Rb, IL-18, IL-9 , IL-2 Ra, IL-2 Rb, IL-5 Ra, LAP, L-Selectin, M-CSF R, MMP-1, 2, 3, 7, 8, 9, 10 and 12, PDGF-AB, SDF-1 b, Tie-1, Tie-2, TIMP-3. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 6 pg/mL to 6000 pg/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | CLG3,MANDP1,MDST,MMP-13 |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 8.23 to 6000 pg/mL |
| Accession Number | P45452 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 4322 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | CLG3, MANDP1, MMP-13 |
Invitrogen™ Human Thrombospondin-2 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | THBS2 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.68 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.68 to 160 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | THBS2; Thbs-2; thrombospondin 2; Thrombospondin2; thrombospondin-2; TSP2; TSP-2; TSP2thrombospondin-2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Thrombospondin 2 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 7058 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Human FGF basic/FGF2/bFGF Quantikine ELISA Kit
Human FGF basic/FGF2 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human FGF basic. This assay cross-reacts 40% with natural Bovine FGF-basic, 0.15% with natural Bovine FGF-acidic, 17% with Recombinant Bovine FGF-basic, 18% with Recombinant Mouse FGF-basic and 57% with Recombinant Rat FGF-basic. |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 2247 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA),Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (100uL),Serum (100uL),EDTA Plasma (100uL) |
| Synonym | Basic fibroblast growth factor, basic fibroblast growth factor bFGF, bFGF, FGF2, FGF-2, FGFBprostatropin, fibroblast growth factor 2 (basic), HBGF-2, heparin-binding growth factor 2, Prostatropin |
| Assay Sensitivity | 3pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 10.00 - 640pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | Cross-species reactivity observed with 1 or more species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |