Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (960)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
151
–
165
of
866
results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals™ Vitamin D Free Diet, Pellet
Vitamin D Free Diet has been used to study role of Vitamin D in carbohydrate metabolism. Vitamin D deficient diet given to rats at the end of the first week of pregnancy, the suckling pups show evidence of hypocalcemic, hypophosphatemic rickets at age 15-21 day.
| Components | Vitamin Free Casein 13%, Whole Wheat Flour 75%, Corn Oil 3%, Alphacel, Non-Nutritive Bulk 5%, Calcium Carbonate 0.8%, Calcium Phosphorous Free Salt Mixture ( gran. 1960) 2% Plus MP Vitamin Diet Fortification Mixture except Vitamin D 1.3% |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 4°C |
| For Use With (Application) | To study role of Vitamin D in Carbohydrate metabolism, Vitamin D deficient diet given to Rats at the end of the first week of pregnancy, the suckling pups show evidence of hypocalcemic, hypophosphatemic Rickets at age 15 to 21 day |
| Species | Rat |
| Components | Crude Protein & gt;48%, Crude Fat & gt;0.5%, Crude Fiber <3.5% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used in animal research diet |
MP Biomedicals Usp Xvii Salt Mixture
As required in the various biological test diets listed in U.S.P. XVII (1950), p. 886 in U.S.P. XIV.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Niacin Control Diet, Powder
Niacin control diet. For strictly controlling niacin in the diet.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Sterility | Non-sterile |
| Components | Vitamin Free Casein 10%, alpha-Protein 10%, Sucrose 51%, Alphacel, Non-Nutritive Bulk 5%, Lard 20%, Man ganese Sulfates.H2O 150 mg/kg diet, Zinc Chloride 20 mg/kg diet, Chromium Potassium Sulfate.12H2O 55 mg/kg diet, Sodium Selenite 1 mg/kg diet, Salt Mixture |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Study characterisation of a stereotypical cellular and extracellular adult liver progenitor cell niche in Rodents and diseased Human liver |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals Mccollum & Davis Salt Mixture No. 185
Salt mixture containing calcium lactate and potassium phosphate.
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Research animal diet |
MP Biomedicals Chick Diet, Purified, Powder
Diet for chicks. High in amino acids acids. Ideal for research on chicks.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |